Dwaj członkowie zarządu "banku watykańskiego" zrekompensują szkody powstałe z ich winy

Dwaj członkowie zarządu "banku watykańskiego" zrekompensują szkody powstałe z ich winy
(fot. shutterstock.com)
KAI / sz

Trybunał Cywilny Państwa Watykańskiego nakazał dwom byłym członkom zarządu Instytutu Dzieł Religijnych (IOR - "tzw. banku watykańskiego") zrekompensowanie szkód powstałych z ich winy. Komunikat w tej sprawie opublikowano dziś w Rzymie.

 

W dokumencie nie podano nazwisk skazanych osób. Zaznaczono, że decyzja Trybunału jest wynikiem działania w zakresie odpowiedzialności cywilnej rozpoczętego przez IOR we wrześniu 2014 r., popartego kompleksowym przeglądem inwestycji finansowych dokonanych przez Instytut Dzieł Religijnych przed połową 2013 roku. Jednocześnie wskazano, że decyzje te wskazują na skuteczność działań podjętych w ciągu minionych czterech lat na rzecz sprawniejszego zarządzania, przejrzystości działań i determinacji, by spełniać najlepsze standardy międzynarodowe. Świadczy to także o woli IOR ścigania w postępowaniu sądowym wszelkich wykroczeń dokonanych na szkodę tej instytucji.

DEON.PL POLECA

Instytut Dzieł Religijnych powstał w 1942 r. na życzenie Piusa XII, aby "zarządzać dobrami przekazywanymi lub powierzanymi Instytutowi przez osoby fizyczne lub prawne". Przy tym dobra te "mają służyć dziełom religijnym lub miłosierdzia" - głosił statut Banku. Obecnie IOR zarządza funduszami łącznej wartości ok. 7 mld euro, ma prawie 19 tys. klientów. Jest wśród nich 5,2 tys. instytucji katolickich, do których należy ponad 85 proc. funduszy, oraz 13,7 tys. osób, w tym pracowników watykańskich, duchowieństwo oraz dyplomaci akredytowani przy Stolicy Apostolskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Stefan von Kempis

Daj się rozpalić Słowu

Stary i zniszczony egzemplarz Biblii towarzyszy Franciszkowi od kilkudziesięciu lat. To najcenniejszy skarb naszego papieża, świadek jego radości i płaczu, prawdziwe źródło jego Ewangelicznej energii. Dla Franciszka Biblia nie jest pięknym...

Skomentuj artykuł

Dwaj członkowie zarządu "banku watykańskiego" zrekompensują szkody powstałe z ich winy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.