Dwoje nastolatków i charyzmatyczny polityk kandydatami na ołtarze

Dwoje nastolatków i charyzmatyczny polityk kandydatami na ołtarze
(fot. shutterstock.com)
PAP / ml

Papież Franciszek zatwierdził w czwartek dekrety o heroiczności cnót trzech młodych osób, w tym dwojga nastolatków, przybliżając ich beatyfikację. Decyzję podjął przed synodem na temat młodzieży. Kandydatem na ołtarze jest też charyzmatyczny włoski polityk.

Watykan poinformował, że w czasie spotkania z prefektem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynałem Angelo Amato papież wyraził zgodę na ogłoszenie dekretów o heroiczności cnót pochodzącego z Sycylii seminarzysty Pietro Di Vitale (1916-1940) i Hiszpanki Alexii Gonzales-Barros (1971-1985). Oboje, prowadzący żarliwe życie religijne, zmarli po ciężkiej chorobie.

Na białaczkę zmarł trzeci przyszły błogosławiony, Włoch Carlo Acutis (1991-2006), nazywany geniuszem komputerowym, który w przyszłości może być patronem świata cyfrowego. Jego komputerowej pasji towarzyszyła żarliwa religijność i potrzeba niesienia pomocy innym. Pracował jako wolontariusz w stołówkach dla ubogich. Był zafascynowany postacią świętego Jana Pawła II, o którym opowiadała mu jego urodzona w Polsce babcia. Na dwa miesiące przed śmiercią, kiedy nie wiedział jeszcze o swojej chorobie, Carlo nagrał wideo, w którym poprosił, by pochowano go w Asyżu. Jego pragnienie zostało spełnione.

Również w czwartek papież uznał heroiczność cnót Giorgio La Piry (1904-1977), charyzmatycznego polityka włoskiej chadecji, antyfaszysty. Watykan przypomniał, że La Pira otwarcie sprzeciwił się hitlerowskiej inwazji na Polskę. W latach polityk 1961-1965 był burmistrzem Florencji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Dwoje nastolatków i charyzmatyczny polityk kandydatami na ołtarze
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.