Dyrektor Caritas Polska: od października program pomocy dla Ukraińców "Rodzina Rodzinie"

Dyrektor Caritas Polska: od października program pomocy dla Ukraińców "Rodzina Rodzinie"
fot. PAP/Vladyslav Karpovych
PAP / pk

Od października ruszy program "Rodzina Rodzinie", który na początek obejmie, co najmniej 500 potrzebujących rodzin, osób starszych i niepełnosprawnych z diecezji kijowsko-żytomierskiej - powiedział dyrektor Caritas Polska ks. dr Marcin Iżycki.

W niedzielę w Kościele katolickim przypada 108. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, obchodzony w tym roku pod hasłem "Budować przyszłość z migrantami i uchodźcami".

W rozmowie z PAP, Dyrektor Caritas Polska zaznaczył, że organizacja od lat pomaga uchodźcom w Polsce.

Przyznał, że ostatnie miesiące były mocno skoncentrowane na wspieraniu mieszkańców Ukrainy. - W najtrudniejszym okresie pomoc uchodźcom świadczyło ok. 20 tys. wolontariuszy Caritas, w tym ok. 1300 przy granicy polsko-ukraińskiej - powiedział ks. Iżycki.

DEON.PL POLECA

Poinformował, że w ramach programu "Paczka dla Ukrainy" adresowanego do najbiedniejszych osób, za wschodnią granicę trafiło już blisko 40 tys. paczek, których łączny koszt wyniósł ok. 14 mln zł.

Dyrektor Caritas Polska wskazał, że obecnie w Polsce działają już 32 Centra Pomocy Migrantom i Uchodźcom, w których pomoc socjalno-informacyjną otrzymało dotąd ok. 400 tys. uchodźców z Ukrainy.

Bezpłatna pomoc dla uchodźców

Duchowny wyjaśnił, że zgłaszający się mogą w nich uzyskać bezpłatną pomoc psychologiczną i prawną, kursy językowe, pośrednictwo w znalezieniu zatrudnienia, pomoc rzeczową i finansową, wsparcie w załatwieniu spraw urzędowych, w przetłumaczeniu dokumentów, a na czas załatwiania spraw mogą nawet zostawić swoje dzieci w miejscu zabaw pod odpowiednią opieką.

Dyrektor Caritas Polska zapowiedział, że od października ruszy program "Rodzina Rodzinie", który na początek obejmie, co najmniej 500 potrzebujących rodzin, osób starszych i niepełnosprawnych z diecezji kijowsko-żytomierskiej.

- Beneficjenci otrzymają comiesięczne wsparcie w wysokości ponad 300 zł. Wartość początkowa przedsięwzięcia wyniesie 1 mln euro - poinformował ks. Iżycki.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Łukasz Walewski

Jak walczyć o swoje, nie doprowadzając do katastrofy

W jaki sposób myślą tyrani? Czy wszyscy są tacy sami? Jak zdobyć nad nimi przewagę, a potem rozbroić i pokonać? Czy lepiej ostro naciskać oponenta, a może...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Dyrektor Caritas Polska: od października program pomocy dla Ukraińców "Rodzina Rodzinie"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.