Dyrektor Caritas Polska: wojna na Ukrainie straciła charakter regionalny

Dyrektor Caritas Polska: wojna na Ukrainie straciła charakter regionalny
Zdjęcie: Caritas Polska / Facebook.com
KAI / mł

- Wojna na Ukrainie przestała mieć wyłącznie wymiar regionalny. Jej skutki społeczne, polityczne i gospodarcze już teraz odczuwane są na całym świecie - powiedział  ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

Słowa padły podczas briefingu dla dziennikarzy zorganizowanego na zakończenie trzydniowego spotkania Partners Meeting i Forum Dobroczynności, poświęconego międzynarodowej odpowiedzi sieci Caritas na kryzys w Ukrainie. W spotkaniu Partners Meeting wzięło udział przeszło 50 delegatów z ponad 20 organizacji należących do sieci Caritas Europa i szerszej konfederacji Caritas Internationalis, które wspierają pomoc humanitarną w Ukrainie i działania na rzecz ukraińskich uchodźców w Polsce. Pierwsze 100 dni działań pomocowych podsumowali członkowie międzynarodowych struktur Caritas, jak również dyrektorzy Caritas Polska, Caritas Ukraina i Caritas Spes.

Caritas Polska przekazała do tej pory na Ukrainę dary rzeczowe o wartości ponad 140 mln zł. Jest to głównie żywność, środki higieniczne i zaopatrzenie medyczne, leki, wózki inwalidzkie czy generatory prądu. Do tej pory przekazano około 20 tys. ton różnego rodzaju darów.

Pomoc uchodźcom świadczyło ok. 20 tys. wolontariuszy. Specjalistyczną pomoc otrzymali niepełnosprawni, seniorzy, rodziny i dzieci. Caritas oferowała także pomoc psychologiczną i prawną. Zapowiedziano rozszerzenie programu “Rodzina - rodzinie” na osoby, które zostały na Ukrainie. Wartość początkowa przedsięwzięcia wynosi milion euro. Planuje się też przekazanie takiej samej kwoty na pomoc psychologiczną dla osób z Ukrainy mierzących się z traumą spowodowaną wojną.

DEON.PL POLECA

Na terenie całego kraju Caritas Polska uruchomiła 30 centrów pomocy migrantom i uchodźcom, Można tam uzyskać wsparcie psychologiczne, prawne, a także w zakresie pośrednictwa pracy, opieki nad dzieckiem oraz szereg kursów językowych lub pomagających znaleźć pracę. W ramach akcji Paczka dla Ukrainy, do konkretnych ukraińskich rodzin trafiło 38 tys. paczek, przygotowanych zgodnie ze szczegółową specyfikacją. Wartość tej pomocy to ok. 13 mln zł.

Dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki zapowiedział kolejne inicjatywy tej organizacji na rzecz Ukrainy. Już wkrótce zorganizowane zostaną wyjazdy wakacyjne dla ok. 2 tys. ukraińskich dzieci, na których będą one integrować się ze swoimi nowymi polskimi kolegami i koleżankami. Ponadto Caritas Polska zapewni ukraińskim dzieciom wyprawki do szkół.

- Wojna na Ukrainie przestała mieć wyłącznie wymiar regionalny. Jej skutki społeczne, polityczne i gospodarcze już teraz odczuwane są na całym świecie. To pokazuje, że niezbędne jest dalsze zacieśnianie współpracy międzynarodowej - podsumował dyrektor Caritas Polska.

Jak oceniła Maria Nyman, sekretarz generalna Caritas Europa, praca realizowana przez Caritas Polska "jest ogromna i to robi wielkie wrażenie". Jak dodała, mniej więcej 1 na 3 Ukraińców opuścił swój dom.

- Czasami wydaje się, że ta nasza pomoc to tylko kropla w morzu potrzeb, ale z drugiej strony ta kropla ratuje życie, przywraca ludziom godność i jeśli tych kropli jest bardzo wiele to zbierze się z nich całe morze nadziei - podsumowała Maria Nyman.

KAI / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Nowe, poszerzone wydanie bestselleru bpa Grzegorza Rysia.

Miłosierdzie pozostaje wielką tajemnicą Boga i wielkim skandalem w oczach ludzi. Zawiera w sobie to, z czym mamy największe trudności: współczucie, przebaczenie, nawrócenie. Nie stawia warunków, nie zna...

Skomentuj artykuł

Dyrektor Caritas Polska: wojna na Ukrainie straciła charakter regionalny
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.