Dyrektor Obserwatorium Watykańskiego: Nie należy mylić Wielkiego Wybuchu z opisem Stworzenia w Księdze Rodzaju

Dyrektor Obserwatorium Watykańskiego: Nie należy mylić Wielkiego Wybuchu z opisem Stworzenia w Księdze Rodzaju
Br. Guy Consolmagno SJ (fot. EWTN / YouTube.com)
KAI / tk

Watykan jest gospodarzem międzynarodowego kongresu zatytułowanego "Czarne dziury, fale grawitacyjne i osobliwości czasoprzestrzenne". Oczekuje się, że 40 naukowców weźmie udział w sympozjum od 16 do 21 czerwca w Obserwatorium Watykańskim, a kolejnych 150 ekspertów weźmie udział online, ogłosili organizatorzy.

- Nie należy mylić Wielkiego Wybuchu z opisem Stworzenia w Księdze Rodzaju. Są to dwa odrębne obszary jednej ścieżki – powiedział brat Guy Consolmagno SJ, dyrektor Obserwatorium Watykańskiego podczas prezentacji programu konferencji w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej.

DEON.PL POLECA

Kongres w Obserwatorium Watykańskim

Swoją obecność potwierdzili m.in. laureaci Nagrody Nobla: Adam Riess i Roger Penrose, kosmolodzy i fizycy tacy jak Andrei Linde, Joseph Silk, Wendy Freedman, Licia Verde, Cumrun Vafa oraz laureat Medalu Fielda, Edward Witten.

Jak podkreślił br. Consolmagno debata stanowi „neutralny grunt” konfrontacji naukowców o różnych orientacjach. „Celem jest prawda”, powiedział, podkreślając znaczenie ciągłego przyczyniania się do badań ze świadomością tego, co jest jeszcze nieznane.

To już drugi kongres od 2017 roku, na którym uhonorowany zostanie belgijski ksiądz i astrofizyk Georges Edouard Lemaître (1894-1966), uważany za twórcę teorii Wielkiego Wybuchu. - Chcielibyśmy, aby ks. Lemaître stał się bardziej znany, ponieważ jego wkład w naukę jest nieoceniony - powiedział brat Consolmagno.

Ks. Lemaître, profesor fizyki na Katolickim Uniwersytecie w Leuven, w 1927 roku, rozwiązując skomplikowane równania ogólnej teorii względności Alberta Einsteina wyjaśnił, że tajemnicze ruchy odległych galaktyk są wynikiem ekspansji wszechświata. Co więcej, jak powiedział br. Consolmagno, "wykazał zdolność do natychmiastowego zrozumienia znaczenia badań nad stałą kosmologiczną, która jest obecnie wykorzystywana do wyjaśnienia przyspieszenia wszechświata. Ale zanim przetłumaczył swoje teorie na język angielski, odkrycia amerykańskiego astronoma Edwarda Hubble'a zostały już opublikowane". Dyrektor Obserwatorium Watykańskiego dodał, że ks. Lemaître był "bardzo skromny": "Odsunął się na bok i zawsze odnosił się tylko do wkładu Hubble'a zamiast własnego".

Prawo Hubble'a-Lemaitre'a

Dlatego właśnie Hubble jest znacznie bardziej znany, a jego obserwacje łączące zależność między prędkością ruchu rozprzestrzeniania a odległościami galaktyk zostały nazwane "prawem Hubble'a". - W końcu Międzynarodowa Unia Astronomiczna postanowiła w 2018 r. zmienić nazwę "prawa Hubble'a" na "prawo Hubble'a-Lemaitre'a" - powiedział br. Consolmagno. Od 1960 roku do swojej śmierci w 1966, ks.Lemaître był również przewodniczącym Papieskiej Akademii Nauk .

- Sześciodniowa konferencja ma na celu dzielenie się najnowszymi badaniami z dziedziny kosmologii i łączenie ich z innymi dyscyplinami, promowanie dialogu i zdobywanie nowych doświadczeń - powiedział ks. Matteo Galaverni, kosmolog z Obserwatorium Watykańskiego.

Nie ma konfliktów między wiarą a nauką

Zastępca dyrektora Obserwatorium Watykańskiego ks. Gabriele Gionti wyjaśnił, że już podczas kongresu w 2017 r. naukowcy otrzymali bardzo dobre opinie, które zaowocowały publikacją. Mają nadzieję, że tym razem będzie podobnie. - Obserwatorium Watykańskie jest neutralnym miejscem, w którym naukowcy mogą nawiązać otwarty dialog i swobodnie dzielić się różnymi podejściami - powiedział jezuita.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tiago Forte

Uporządkuj swoje informacje, znajduj je w kilka sekund i uwolnij swoją kreatywność!

Po raz pierwszy w historii możemy sięgać do wiedzy w każdej chwili, z każdego miejsca na świecie. Nigdy nie było lepszego czasu na...

Skomentuj artykuł

Dyrektor Obserwatorium Watykańskiego: Nie należy mylić Wielkiego Wybuchu z opisem Stworzenia w Księdze Rodzaju
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.