Jezuita "Brat Bob" ściśle współpracuje z NASA. Bada asteroidę zagrażającą Ziemi

Jezuita "Brat Bob" ściśle współpracuje z NASA. Bada asteroidę zagrażającą Ziemi
Jezuita "Brat Bob" współpracuje z NASA. Bada asteroidę zagrażającą Ziemi (fot. Canva)
rp.pl / tk

Jezuita Robert Macke, ekspert ds. badań meteorytów z Obserwatorium Watykańskiego, skonstruował urządzenie, które pomoże w badaniach materiału pobranego z asteroidy Bennu przez sondę OSIRIS-REx. Ta planetoida jest uważana za potencjalne zagrożenie dla Ziemi i jej uderzenie może mieć katastrofalne skutki.

NASA bada próbki pobrane z Bennu przez sondę OSIRIS-REx, która dostarczyła je pod koniec września. Watykan zaangażował się w tę sprawę ze względu na powagę zagrożenia, choć szansa na kolizję Bennu z Ziemią jest stosunkowo niewielka (0,037 proc.) i może nastąpić dopiero za 159 lat. Szczegółowa analiza trajektorii Bennu będzie kluczowa, aby dokładniej ocenić ryzyko związanego z tą asteroidą.

Jezuita współpracuje z NASA

Jezuita Robert Macke, znany jako "Brat Bob", skonstruował specjalne urządzenie do badania próbek pobranych z asteroidy. Jest to piknometr, który mierzy gęstość i porowatość materiału. Jego urządzenie okazało się być o wiele bardziej zaawansowane niż te oferowane przez specjalistyczne firmy. Teraz "Brat Bo" ściśle współpracuje z NASA, pomagając w analizie próbek asteroidy w laboratorium w Houston.

Obserwatorium Watykańskie, które ma siedziby w Castel Gandolfo i Arizonie, bierze udział w różnych programach kosmicznych. W czerwcu tego roku Watykan wysłał swego satelitę w kosmos, a na pokładzie znalazła się książka papieża Franciszka ("Dlaczego się boicie? Nie macie jeszcze wiary?") oraz "Deklaracja o ludzkim braterstwie". Satelita, o nazwie SpeiSat, emituje te przesłania co dwie minuty.

Zaangażowanie Watykanu w badania kosmiczne i zagrożenia asteroidami pokazuje, że Kościół jest zainteresowany naukowym podejściem do tych kwestii i współpracą z agencjami kosmicznymi w celu ochrony naszej planety.

Źródło: rp.pl / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Katarzyna Janowska, Grzegorz Jankowicz, Michał Sowiński

Na jaką zmianę czeka świat?

Autorzy przepytują Martína Caparrósa, Bogdana de Barbaro, Jacka Dukaja i wiele innych autorytetów. Czy będziemy nieśmiertelni? Czy na naszych oczach rodzi się nowa kasta uprzywilejowanych? A może rozwój cywilizacji przerwie...

Skomentuj artykuł

Jezuita "Brat Bob" ściśle współpracuje z NASA. Bada asteroidę zagrażającą Ziemi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.