"Dziedziniec pogan" po raz pierwszy w Krakowie
"Dziedziniec pogan", wydarzenie nawiązujące do spotkań zainicjowanych przez papieża Benedykta XVI, odbędzie się 20 czerwca w Krakowie. Wezmą w nim udział ludzie, którzy 30 lat temu angażowali się w politykę oraz ci, którzy czynią to aktualnie. Wydarzenie ma być miejscem spotkania ludzi, którzy w możliwie najszerszym gronie chcą odnaleźć poczucie wspólnoty w świecie wartości. Pierwsze spotkanie nosi tytuł "Czy możliwa jest jeszcze wspólna troska o dobro wspólne?".
Idea "Dziedzińca pogan" nawiązuje do planu Świątyni Jerozolimskiej, w której dziedziniec pogan/ludów był dostępny dla każdego, był miejscem spotkań i dialogu. Kilka lat temu papież Benedykt XVI zwrócił uwagę na potrzebę tworzenia takich "dziedzińców", miejsc spotkania ludzi wierzących i niewierzących, wzajemnego słuchania się, dialogu, doświadczenia wspólnoty i odkrycia wspólnych wartości.
- Dziedziniec pogan" jest inicjatywą zasługującą na podjęcie w wielu miejscach Europy i świata- podkreśla ks. dr Robert Nęcek, rzecznik prasowy archidiecezji krakowskiej. Zdaniem organizatorów spotkania "Dziedziniec pogan" w Krakowie nie ma być jednorazową prowokację, ale stałym wydarzeniem, organizowanym co 2-3 miesiące.
Pierwsza odsłona "Dziedzińca" w Krakowie będzie nosić tytuł "Czy możliwa jest jeszcze wspólna troska o dobro wspólne?" Do udziału w niej zaproszeni zostali ludzie polityki, którzy ją współtworzyli trzydzieści lat temu oraz ci, którzy dziś próbują to czynić. W spotkaniu wezmą udział m.in. Tadeusz Mazowiecki, Aleksander Hall, Jarosław Gowin, Ryszard Bugaj, Mieczysław Gil, Paweł Kowal, Wojciech Olejniczak i Ryszard Terlecki. Politycy będą się zastanawiać "czy możliwa jest jeszcze wspólna troska o dobro wspólne?". Debatę poprowadzi biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej ks. Grzegorz Ryś. Punktem wyjścia do dyskusji będzie preambuła do Konstytucji RP i zapisane w niej wartości.
Wydarzenie odbędzie się na dziedzińcu Collegium Maius UJ. - Dziedzińce pogan" były organizowane już m.in. w Paryżu i Tiranie.
Organizatorami spotkania jest archidiecezja krakowska, Uniwersytet Jagielloński oraz Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie.
Skomentuj artykuł