"Dziękujmy za miłosierdzie Boga oraz za dar papieża Franciszka"

"Dziękujmy za miłosierdzie Boga oraz za dar papieża Franciszka"
(fot. youtube.com)
5 lat temu
KAI / kw

Do dziękowania za miłosierdzie Boga oraz za dar papieża Franciszka, który widzi potrzebę głoszenia miłosierdzia, i który ogłosił rok jubileuszowy, będący okazją do zbawiennego przejścia przez Bramę Miłosierdzia - zachęcił bp Roman Pindel podczas sobotniej Eucharystii w bielskiej katedrze.

W ramach Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia w diecezji bielsko-żywieckiej odbyły się 24 września pielgrzymki do trzech kościołów jubileuszowych. Pielgrzymka do katedry zbiegła się ze Świętem Rocznicy Poświęcenia Kościoła Katedralnego w Bielsku-Białej.

W homilii bp Pindel zwrócił uwagę, że symboliczne przejście wiernych przez Bramę Miłosierdzia - przywilej związany z przeżywanym w Kościele rokiem jubileuszowym - nawiązuje do starotestamentowego rytu przejścia oraz zbawiennego przejścia Jezusa-arcykapłana z tego świata do domu Ojca.

"Wchodząc w drzwi święte, kiedy chcemy wyprosić łaskę, musimy opuścić tych, którzy nie ufają Bożemu miłosierdziu, musimy opuścić tych, którzy pozostają w swoich grzechach albo w przywiązaniu do grzechu. Jeżeli chcemy uzyskać odpust, staramy się nie tylko o sakramentalną spowiedź i pojednanie z Bogiem, ale także o uwolnienie od wszelkiego przywiązania, choćby do najmniejszego grzechu" - wyjaśnił biskup.

Biskup dodał, że po przejściu progu świątyni człowiek ma szansę spotkać się z Tym, który jest miłosiernym obliczem miłosiernego Ojca. Duchowny zachęcił do dziękowania Bogu za Jego miłosierdzie, oraz za dar papieża Franciszka, który widzi potrzebę głoszenia miłosierdzia, i który ogłosił rok jubileuszowy.

"Dziękujemy za cały rok miłosierdzia, za wszystkie owoce, które dokonały się w naszych sercach, ale także za wszelkie owoce tego roku miłosierdzia: grupy, które powstały, dzieła, które rozpoczęły swoją działalność, nawrócenia, które się dokonały. Dziękujemy Temu, który jest miłosierny i chce być nieskończony w swoim miłosierdziu dla nas" - dodał ordynariusz.

Bp Pindel zacytował słowa Franciszka z bulli "Misericordiae Vultus" ogłaszającej Rok Miłosierdzia, o tym, by dać się zaskoczyć przez Pana Boga.

Biskup nawiązał do Pawłowego fragmentu z czwartego rozdziału listu do Hebrajczyków i przypomniał, ze obecnie przeżywamy czas przybliżenia się Boga i "jest stosowna chwila, by uzyskać miłosierdzie, które czeka na nas".

Liturgię z udziałem około 50 księży zakończyło specjalne nabożeństwo, na które złożyły się: wystawienie Najświętszego Sakramentu, rozważania odczytane przez proboszcza katedry ks. Antoniego Młoczka, Koronka do Bożego miłosierdzia oraz błogosławieństwo eucharystyczne.

Biskupi - Roman Pindel, Piotr Greger i Tadeusz Rakoczy - rozpoczęli równocześnie swoje sobotnie Msze św. w skoczowskiej świątyni pw. świętych Apostołów Piotra i Pawła, kościele św. Macieja w Andrychowie i w bielskiej katedrze. Eucharystiom towarzyszyły procesyjne przejścia przez Bramy Jubileuszowe.

Za miesiąc podobne uroczystości odbędą się w pozostałych jubileuszowych kościołach diecezji: w Oświęcimiu, Żywcu i w Cieszynie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Dziękujmy za miłosierdzie Boga oraz za dar papieża Franciszka"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.