Dzień Dziecka Utraconego - obchody 15 X

Dzień Dziecka Utraconego - obchody 15 X
(fot. lunar caustic / Foter / CC BY)
KAI / ptsj

W Polsce, według statystyk, co roku umiera około 50 tysięcy dzieci, z czego najwięcej, bo 40 tysięcy - w okresie prenatalnym. Z myślą o nich i ich rodzinach, 15 października obchodzony będzie na całym świecie Dzień Dziecka Utraconego. W Polsce jego inicjatorem było w 2004 roku "Dlaczego" - Organizacja Rodziców po Stracie oraz Rodziców Dzieci Chorych.

Najczęstszymi przyczynami umieralności dzieci i młodzieży w wieku 5-19 lat, stanowiącymi ponad połowę wszystkich zgonów w tej grupie wieku, są urazy i zatrucia - informuje psycholog Gabriela Wtorkiewicz. Niepokojący jest też wzrost liczby samobójstw wśród dzieci i młodzieży. Na początku lat 90. samobójstwa stanowiły ok. 10 proc. zgonów w wyniku urazów, obecnie - już ponad 13 proc.

DEON.PL POLECA

Jednak wciąż najczęstszą przyczyną śmierci dzieci są poronienia - w ten sposób kończy się aż 50 proc. ciąż. "Z punktu widzenia medycznego to fizjologiczna konieczność, z punktu widzenia ludzkiego to jedna z największych tragedii, jakiej doświadcza połowa wszystkich rodziców" - zauważa Agnieszka Kuliga, współzałożycielka portalu dlaczego.pl - serwisu dla rodziców po stracie i rodziców dzieci chorych.

Według badań Fundacji Przetrwać Cierpienie, przeprowadzanych od grudnia 2012 roku do maja 2014 roku, ok. 27 proc. rodziców, którzy utracili nienarodzone dziecko, nie ma możliwości pożegnania się z nim ani zorganizowania godnego pochówku. Głównymi przyczynami takiej sytuacji jest niewiedza rodziców oraz nieznajomość prawa. Natomiast aż 30 proc. kobiet, które poroniły, popada w depresję wymagającą leczenia psychiatrycznego.

Z myślą o tych rodzicach, od kilku lat w różnych miastach powstają grupy wsparcia dla rodziców po stracie. Część z nich to profesjonalne warsztaty terapeutyczne prowadzone przez instytucje specjalizujące się w pomocy psychologicznej i hospicja. Wiele jest jednak grup tworzących się spontanicznie, z inicjatywy rodziców, którzy chcą sobie pomagać - informuje portal dlaczego.org.pl

Zazwyczaj takie grupy gromadzą się przy kościołach i po Mszy św. przeżywają czas dzielenia się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami. W wielu miejscach organizuje się spotkania z psychologiem, który udziela indywidualnych konsultacji.

W tym roku także 15 października w wielu miastach odbędą się Msze św. w intencji rodziców i ich utraconych dzieci. Np. w Łodzi zostanie odprawiona Eucharystia w tej intencji o 18.00 w kościele Matki Bożej Zwycięskiej.

Obchodom towarzyszyć będą także różnego rodzaju wydarzenia - w Łodzi, 14 października odbędzie się w Centrum Służby rodzinie konferencja "Prawa rodziców w Polsce po stracie dziecka", natomiast w Rybniku, w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa będzie miała miejsce promocja książki Renaty Kleszcz-Szczybry "Witraże w ciemności, czyli o przedwczesnej śmierci dziecka. Książka niosąca światło". O wszystkich wydarzeniach można dowiedzieć się ze strony www.dlaczego.org.pl lub z witryny www.facebook.com/dlaczego.stratadziecka.

Organizacja "Dlaczego" skupia rodziców, którzy stracili dziecko oraz rodziców dzieci nieoperacyjnie chorych. Są wśród nich zarówno rodzice dzieci, które odeszły przed narodzeniem, tacy, których dzieci zmarły w trakcie porodu, rodzice dzieci starszych odchodzących w wyniku choroby bądź nieszczęśliwego wypadku, jak i rodzice dzieci z nieoperacyjnymi wadami.

Pierwszy raz Obchody Dnia Dziecka Utraconego zorganizowano w 1988 roku w Stanach Zjednoczonych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Dzień Dziecka Utraconego - obchody 15 X
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.