Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych

Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych
(fot. Steve A Johnson / flickr.com / CC BY 2.0)
KAI / mh

O bezpieczne poruszanie się po drogach, "by nie było już więcej tragicznych zdarzeń i ludzi cierpiących z powodu wypadków" apeluje krajowy duszpasterz kierowców ks. dr Marian Midura oraz MIVA Polska. W trzecią niedzielę listopada - 18 listopada - przypada Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych.

"Z całego serca zachęcam wszystkich, proszę i o to się modlę: kierujmy się Miłością na każdej drodze i w każdym dniu naszego życia! … Bo śmierć może niespodziewanie spotkać każdego z nas, zanim dożyjemy starości" - mówił w 2006 r. biskup polowy Wojska Polskiego śp. bp Tadeusz Płoski. Jego słowa przypomina krajowy duszpasterz kierowców ks. Marian Midura przed Światowym Dniem Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Zachęca, by w tym dniu szczególnie pamiętać w modlitwie o tych, którzy zginęli lub doznali obrażeń w wypadkach na drogach, ale także o ich rodzinach i bliskich.

Obchody trzeciej niedzieli listopada co roku są połączone z modlitwą za tych, którzy zginęli lub zostali poszkodowani na drogach. W katedrze polowej w Warszawie Mszy św. o godz. 13.00 będzie przewodniczył tego dnia ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska - organizacji wspierającej polskich misjonarzy w zakupie środków transportu. W Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej w Olsztynie po Mszy św. o godz. 11.30 zaplanowano otwarcie wystawy o tragicznych wypadkach "Kierowco - kieruj się Miłością i Wyobraźnią na drodze". W obchody Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków włącza się też aktywnie m.in. duszpasterstwo kierowców diecezji legnickiej. W Wielowsi niedaleko Lubina planuje ono 18 listopada modlitwę wypominkową.

W lipcu 2012 r. w Zabawie, na terenie diecezji tarnowskiej, odsłonięto pomnik "Przejście" poświęcony ofiarom wypadków komunikacyjnych. Obchody Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych rozpoczną się tam już w piątek 16 listopada. W ich program włączony jest Tarnów, Wał-Ruda i Zabawa. W programie zaplanowano m.in. warsztaty dla rodzin ofiar wypadków, kurs pierwszej pomocy, prelekcje poświęcone bezpieczeństwu na drodze, seminarium naukowe w Ośrodku Wychodzenia z Traumy oraz koncert. W niedzielę, 18 listopada po Mszy św. o godz. 11.00 w Sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie zgromadzeni będą modlili się przy pomniku ofiar wypadków komunikacyjnych. Zaplanowano również prezentację książki Agnieszki Zydroń pt. "Dzień, który zmienił ich życie", w której autorka opowiada o tragicznych losach ludzi, którzy przeżyli ciężkie wypadki.

Jak informuje MIVA Polska, w Dniu Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych rozdane zostaną odblaski dla pieszych i rowerzystów przygotowane przy współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Warszawie. To również okazja do wsparcia projektu "Ratujmy życie - misyjny ambulans". Polega on na tym, że ofiary z okazji wypominek przekazane do MIVA Polska zostaną przeznaczone na pomoc w zakupie ambulansu misyjnego do Afryki w Burkina Faso, gdzie będzie służył ratowaniu ludzkiego życia.

Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych (World Day of Remembrance for Road Crash Victims) został zainicjowany przez angielską organizację RoadPeace w 1993 r. Przez szereg lat był znany jako Europejski Dzień Pamięci. 26 października 2005 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ zaprosiło państwa członkowskie i społeczność międzynarodową do obchodzenia trzeciej niedzieli listopada jako corocznego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Dzień ten ma być wyrazem pamięci o ich rodzinach. W Polsce po raz pierwszy obchodziliśmy go 19 listopada 2006 r. w katedrze polowej w Warszawie. Obchody zorganizowało Krajowe Duszpasterstwo Kierowców, a przewodniczył im wówczas bp Tadeusz Płoski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.