Zdać prawo jazdy na starych zasadach ...

Zdać prawo jazdy na starych zasadach ...
(fot. flickr.com/ by Arthur Chapman)
PAP/ ad

W związku ze zmianą przepisów od 19 stycznia trudniej będzie zdać egzamin na prawo jazdy. Przed tą datą w całym kraju wielu chętnych zgłasza się do ośrodków ruchu drogowego, by zdać egzamin według starych zasad.

Np. w Rzeszowie kursanci egzaminowani są na dwie zmiany. W Opolu z powodu nawału chętnych nie ma już możliwości, by zdać egzamin według starych zasad - chętni zapisywani są dopiero na koniec stycznia. Za to w woj. śląskim jest szansa, by zapisać się na termin przed 19 stycznia.

Zmiany, które wejdą w życie 19 stycznia, wynikają z przyjętej w 2011 r. ustawy o kierujących pojazdami. Miały być wprowadzone w lutym tego roku, ale ostatecznie termin ich wejścia w życie przesunięto na 19 stycznia 2013 r. "Zmiany, które wprowadza ustawa, są m.in. realizacją niektórych przepisów Unii Europejskiej dotyczących szkolenia i egzaminowanie przyszłych kierowców" - powiedział rzecznik ministerstwa infrastruktury Mikołaj Karpiński.

Zmiany dotyczą przede wszystkim części teoretycznej egzaminu. By uzyskać prawo jazdy kategorii B, zamiast 18 pytań wylosowanych z puli 500 - jak dotąd - egzaminowany będzie odpowiadał na 32 pytania z puli 3 tys. pytań. Przyszły kierowca, odpowiadając na pierwszych dwadzieścia pytań, będzie miał tylko 20 sekund na przeczytanie każdego z nich i 15 sekund na odpowiedź.

DEON.PL POLECA

"Do poprzednich pytań i oddanych odpowiedzi nie będzie powrotu, a więc i możliwości poprawienia ich" - wyjaśnił PAP wicedyrektor opolskiego Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego (WORD) Włodzimierz Twardoń. "Wszystko ma się odbywać jak w normalnym ruchu drogowym, gdzie kierowca ma sekundy na podjęcie decyzji" - dodał.

Twardoń przekonuje, że egzaminy wcale nie będą trudniejsze. Ale po liczbie zapisujących się w Opolu na egzamin teoretyczny można wnioskować, że kursanci obawiają się nowych zasad. W ubiegłym tygodniu WORD Opole zapisywał na egzamin teoretyczny po 700 osób dziennie, przy czym zazwyczaj zapisuje się około 350.

W ostatnich dniach kolejki zniknęły, bo opolski ośrodek zapisuje już na 22-23 stycznia, czyli dni, w których egzaminy mają się odbywać już na nowych zasadach. "Mimo że od drugiej połowy października pracujemy też w soboty i egzaminujemy dziennie 150 osób z teorii i 240 osób z praktycznych umiejętności jazdy, to nie jesteśmy w stanie przyspieszyć egzaminów teoretycznych. Ale będziemy próbowali. Zastanawiamy się np. nad zorganizowaniem egzaminów z teorii w sylwestra" - powiedział PAP Twardoń.

Dyrekcja WORD Opole powiadomiła już marszałka województwa, że w związku z ogromną liczbą osób zapisujących się w ostatnich tygodniach na egzaminy prawa jazdy WORD prawdopodobnie nie będzie w stanie dotrzymać terminu 30 dni od dnia złożenia wymaganych dokumentów na przeprowadzenie egzaminów. "Dostaliśmy taki sygnał, czekamy na pisemne jego uzasadnienie" - potwierdziła PAP Violetta Ruszczewska z biura prasowego urzędu marszałkowskiego.

Duże zainteresowanie egzaminem na prawo jazdy pod koniec roku jest też w innych Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego w kraju. "Od ubiegłego tygodnia kursantów egzaminujemy na dwie zmiany. Do końca grudnia nie ma już miejsc na egzamin teoretyczny" - powiedział dyrektor WORD w Rzeszowie Marek Poręba.

Większe zainteresowanie jest też w Tarnobrzegu, gdzie zorganizowano dodatkowe grupy zdających. Tam trzeba czekać 2-2,5 tygodnia.

Natomiast na bieżąco są egzaminowani kursanci w WORD w Krośnie i Przemyślu.

W bydgoskim WORD złożenie dokumentów i zapisanie się na egzamin teoretyczny wymaga dużo wysiłku: dziennie przyjmowane jest ok. 500 zgłoszeń, a kolejki interesantów tworzą się przed ośrodkiem już od godz. 5 rano. Jak zapewnił Tadeusz Błażejewski, odpowiedzialny w WORD za egzaminy i szkolenia, wszyscy chętni, którzy złożą wnioski do końca roku, zostaną przeegzaminowani na obecnie obowiązujących zasadach.

W Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego we Wrocławiu są jeszcze miejsca, ale mogą się skończyć w każdej chwili. "Każdego dnia przychodzi wiele osób, aby zapisać się na egzamin na starych zasadach, zatem myślę, że lada dzień terminy się skończą" - powiedział PAP jeden z instruktorów WORD.

WORD Częstochowa, jak powiedział PAP kierownik tamtejszego wydziału egzaminowania Stanisław Kawa, stara się zapisywać kandydatów łącznie - na egzamin teoretyczny razem z praktycznym. Pierwsze wolne terminy takich pełnych egzaminów przypadały w środę na 9-10 stycznia. Chętni, chcący zdać najpierw tylko egzamin teoretyczny, mogli zapisać się już na 10 grudnia.

Kolejki są także w trzech warszawskich ośrodkach. Najbliższe wolne terminy egzaminów praktycznych wyznaczane są na początek przyszłego roku. Na Okęciu - 10 stycznia, dzień później na Białołęce, a na Bemowie - 14 stycznia.

W Katowicach terminy egzaminu teoretycznego wyznaczane były w środę na 9 stycznia. W oddziałach terenowych katowickiego WORD w Bytomiu, Jastrzębiu Zdroju i Tychach w środę można było zapisać się jeszcze na koniec grudnia. W Rybniku, mimo dwukrotnie większej w ostatnim czasie liczby kandydatów niż zwykle, pierwsze wolne terminy przypadały 18 grudnia.

W Sejmie jest projekt kolejnej nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami. Jeden z jej autorów, Stanisław Żmijan (PO), powiedział PAP, że projekt analizują sejmowi prawnicy. "Najważniejsza ze zmian dotyczy przesunięcia terminu wdrożenia Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Projekt nie odnosi się do egzaminów na prawo jazdy" - podkreślił.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zdać prawo jazdy na starych zasadach ...
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.