Dzień Papieski to żywy pomnik św. Jana Pawła II

Dzień Papieski to żywy pomnik św. Jana Pawła II
(fot. PAP/Jacek Bednarczyk)
PAP / psd

"Dzień Papieski nazywany jest żywym pomnikiem św. Jana Pawła II. Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia wspiera przez stypendia ponad 2,5 tysiąca uzdolnionych, a pochodzących z ubogich rodzin, dzieci i młodzieży" - mówił w bazylice archikatedralnej z okazji XIV Dnia Papieskiego ks. prof. Bogdan Częsz. W czasie Mszy św., której przewodniczył bp Grzegorz Balcerek, wspominano też rocznicę poświęcenia katedry poznańskiej.

W homilii kanonik Kapituły Katedralnej przypomniał, że to właśnie w Poznaniu wzniesiono pierwszy na ziemiach polskich kościół ok. 966 r., przy którym siedzibę miał pierwszy biskup Jordan.

Ksiądz prałat Częsz podkreślił, że tegoroczne hasło obchodów Dnia Papieskiego "Jan Paweł II - świętymi bądźcie" spina klamrą oba wydarzenia. "Czyż wysmukłe wieże tej świątyni nie są wołaniem, by dążyć do świętości, by pielgrzymować do Boga?" - pytał ks. prałat.
Zaznaczył, że jest to też zachęta dla wszystkich, by chcieli i nie bali się dążyć do świętości. Podkreślił, że drogę do świętości przetarli nam swoim życiem święci, którzy przybywali w ciągu wieków do poznańskiej katedry. "Z głębin tej katedry dobywa się wołanie: świętymi bądźcie" - mówił kaznodzieja.

Ks. prof. Częsz przypomniał, że najstarszą na ziemiach polskich katedrę odwiedził w 1983 r. i modlił się w niej św. Jan Paweł II. Wydarzenie to upamiętnia tablica umieszczona po prawej stronie świątyni na filarze. Tłumy ludzi witały w niej przybyłe w 1989 r. z Rzymu relikwie św. matki Urszuli Ledóchowskiej, założycielki Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego.

Modlili się tutaj także kandydaci na ołtarze: kard. Stefan Wyszyński, Prymas Polski August Hlond, a także bł. ks. Narcyz Putz, wyniesiony na ołtarze przez św. Jana Pawła II w gronie 108 męczenników, ofiar II wojny światowej. "Oni swoim życiem wskazali nam drogę do świętości. To droga o przetartym szlaku. Nie lękajmy się na nią wstąpić, patrzmy na tych, którzy doszli przed nami do Boga" - przekonywał kanonik Kapituły Katedralnej.

Mszę św. zakończyło uroczyste błogosławieństwo relikwiami św. Jana Pawła II.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Dzień Papieski to żywy pomnik św. Jana Pawła II
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.