Dziewiąty konsystorz papieża Franciszka
Na placu Świętego Piotra rozpoczął się konsystorz, w trakcie którego papież Franciszek wręczy birety i pierścienie nowym kardynałom. Jest wśród nich metropolita łódzki, kardynał-nominat Grzegorz Ryś. Łącznie papież mianował 21 kardynałów z całego świata; 18 z nich nie skończyło 80 lat, a więc uprawnieni są do udziału w konklawe.
Na uroczystość przed bazyliką watykańską przybyły oficjalne delegacje i grupy pielgrzymów z krajów nowych kardynałów; są także przedstawiciele korpusu dyplomatycznego.
Z Polski przybyły szefowa Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych i sekretarz stanu Małgorzata Paprocka. Obecny jest też ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Adam Kwiatkowski.
Abp Grzegorz Ryś kardynałem pic.twitter.com/Tw8uae9puJ
— Vatican News PL (@VaticanNewsPL) September 30, 2023
To dziewiąty konsystorz Franciszka, zwołany dla tzw. kreacji nowych kardynałów. Papież nominacjami purpuratów wyraźnie zmienia geografię następnego konklawe, a tworząc skład Kolegium Kardynalskiego zwraca się wyraźnie w stronę Azji, Afryki, Ameryki Łacińskiej i krajów, uważanych za „peryferie” świata. Nowi kardynałowie pochodzą między innymi z RPA, Sudanu Południowego, Tanzanii, Malezji, Chin, Wenezueli i Argentyny. Poza tym są wśród nich między innymi: prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Biskupów kardynał arcybiskup Robert Prevost z USA, prefekt Dykasterii ds. Kościołów Wschodnich abp Claudio Guggerotti z Włoch i nowy prefekt Dykasterii Nauki Wiary Victor Manuel Fernandez z Argentyny oraz łaciński patriarcha Jerozolimy abp Pierbattista Pizzaballa.
Obrzęd kreacji kardynałów zawiera takie punkty, jak Liturgia Słowa, homilia papieża, przysięga nowych purpuratów oraz przekazanie trzech symboli godności kardynalskiej: biretu, pierścienia oraz bulli z powierzeniem każdemu kościoła tytularnego w Rzymie. Już 70 procent przyszłych elektorów na konklawe to nominaci Franciszka.
Skomentuj artykuł