Dziewiąty konsystorz papieża Franciszka

PAP / jk

Na placu Świętego Piotra rozpoczął się konsystorz, w trakcie którego papież Franciszek wręczy birety i pierścienie nowym kardynałom. Jest wśród nich metropolita łódzki, kardynał-nominat Grzegorz Ryś. Łącznie papież mianował 21 kardynałów z całego świata; 18 z nich nie skończyło 80 lat, a więc uprawnieni są do udziału w konklawe.

Na uroczystość przed bazyliką watykańską przybyły oficjalne delegacje i grupy pielgrzymów z krajów nowych kardynałów; są także przedstawiciele korpusu dyplomatycznego.

Z Polski przybyły szefowa Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych i sekretarz stanu Małgorzata Paprocka. Obecny jest też ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Adam Kwiatkowski.

To dziewiąty konsystorz Franciszka, zwołany dla tzw. kreacji nowych kardynałów. Papież nominacjami purpuratów wyraźnie zmienia geografię następnego konklawe, a tworząc skład Kolegium Kardynalskiego zwraca się wyraźnie w stronę Azji, Afryki, Ameryki Łacińskiej i krajów, uważanych za „peryferie” świata. Nowi kardynałowie pochodzą między innymi z RPA, Sudanu Południowego, Tanzanii, Malezji, Chin, Wenezueli i Argentyny. Poza tym są wśród nich między innymi: prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Biskupów kardynał arcybiskup Robert Prevost z USA, prefekt Dykasterii ds. Kościołów Wschodnich abp Claudio Guggerotti z Włoch i nowy prefekt Dykasterii Nauki Wiary Victor Manuel Fernandez z Argentyny oraz łaciński patriarcha Jerozolimy abp Pierbattista Pizzaballa.

Obrzęd kreacji kardynałów zawiera takie punkty, jak Liturgia Słowa, homilia papieża, przysięga nowych purpuratów oraz przekazanie trzech symboli godności kardynalskiej: biretu, pierścienia oraz bulli z powierzeniem każdemu kościoła tytularnego w Rzymie. Już 70 procent przyszłych elektorów na konklawe to nominaci Franciszka.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
kard. Grzegorz Ryś

Odkryj żywy Kościół i zacznij go tworzyć 

Czy Kościół jest dla ciebie ważny? 
Czy czujesz się w nim jak w domu?
Czy wciąż jest dla ciebie wspólnotą żywą? 

Kardynał Grzegorz...

Skomentuj artykuł

Dziewiąty konsystorz papieża Franciszka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.