Dziś niedziela misyjna - dzień modlitewnego i materialnego wparcia misjonarzy

Dziś niedziela misyjna - dzień modlitewnego i materialnego wparcia misjonarzy
(fot. shutterstock.com)
KAI/ mp

Pod hasłem "Idźcie i głoście" w niedzielę 22 października we wszystkich kościołach i kaplicach na świecie będzie obchodzony Światowy Dzień Misyjny.

Już od 91 lat, zawsze w przedostatnią niedzielę października, katolicy wspierają modlitewnie i materialnie młode Kościoły na terytoriach misyjnych.
W Polsce światowy dzień solidarności w modlitwie i pomocy materialnej rozpoczyna Tydzień Misyjny i znany jest jako Niedziela Misyjna. Wszystkie inicjatywy podejmowane w tym dniu, według wskazań Stolicy Apostolskiej powinny mieć charakter powszechny, czyli pokazywać jedność Kościoła.
Niedziela Misyjna jest dniem, który na nowo gromadzi nas wokół Jezusa, pierwszego i największego głosiciela Ewangelii - podkreśla ks. Tomasz Atłas, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych, nawiązując do orędzia papieża Franciszka na Światowy Dzień Misyjny.
Już w pierwszych zdaniach swojego przesłania Ojciec Święty wskazuje bowiem, że Kościół jest misyjny ze swej natury. "Gdyby tak nie było, to nie byłby on Kościołem Chrystusa, ale stowarzyszeniem pośród wielu innych, które bardzo szybko wyczerpałoby swój cel i zanikło" - podkreśla Franciszek.
"Niedziela Misyjna to ten szczególny dzień, w którym owo misyjne powołanie mamy sobie uświadomić. Mamy się obudzić, aby jeszcze pełniej włączyć się w to misyjne dzieło. Twarzą tej misji jest Chrystus, ale zaraz za nią postępują twarze konkretnych osób - tych, którzy za misje się modlą; tych, którzy wysyłają misjonarzy; tych, którzy organizują dla nich wsparcie materialne. Każdy z nas jest misjonarzem" - podkreśla ks. Atłas.
W Niedzielę Misyjną w świątyniach przeprowadzana jest zbiórka na Fundusz Solidarności Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary. Zebrane środki służą wsparciu tworzenia różnych projektów misyjnych: budowy szkół, szpitali i innych placówek służby zdrowia, studni, domów parafialnych i kościołów, a także formację katechistów i rozbudowę ewangelizacji medialnej.
Całość składki zebranej na świecie wyniosła w ub. roku ponad 70 mln dol. Dzięki temu możliwe było wsparcie 3140 projektów misyjnych.
Każdego roku Polacy przekazują z tego tytułu na misje ok. 1 mln dol. W roku 2016 było to 1 mln 141 tys. 658 dol. i trzy centy. W ramach tej sumy dofinansowanie konkretnych inicjatyw pochłonęło 430 tys. dol., a wsparcie działalności misyjnych katechistów - 271 tys. dol. W tym roku polskie wsparcie będzie realizowane na misjach w Ghanie, Laosie, Burundi i na Sri Lance.
Jak co roku do parafii w całej Polsce przed Tygodniem Misyjnym trafią materiały liturgiczno-duszpasterskie. Oprócz papieskiego orędzie składają się na nie propozycje homilii, modlitw, rozważań różańcowych i katechez.
- Ten zbiór pomocy mogą wykorzystać duszpasterze, katecheci, ale też animatorzy związani z wolontariatem - podkreśla ks. Maciej Będziński, sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary.
Do wsparcia misji zachęcać ma także nowa inicjatywa, tzw. "Misyjny Budzik". W akcję "budzenia misji" włączyli się także metropolita lubelski abp Stanisław Budzik i abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Episkopatu Polski podkreśla, że obchodząc 1050. rocznicę chrztu Polski, powinniśmy nie tylko okazywać wdzięczność, ale też pamiętać, że chrzest niesie ze sobą konkretne zobowiązania do apostolstwa i do głoszenia Ewangelii tym, którzy jej nie znają.
Na świecie pracuje 350 tys. misjonarzy i misjonarek, z czego 2023 to Polacy, rozsiani na misjach w 97 krajach na wszystkich kontynentach. Najwięcej z nich pracuje w Afryce i na Madagaskarze - 811; w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach - 802; w Azji - 333; w Oceanii - 66; oraz w Ameryce Północnej - 20.
Wśród polskich misjonarzy jest 24 biskupów. Liczba polskich misjonarzy wzrosła o 25 osób w porównaniu z ub. rokiem. Z kolei do wyjazdu na misje w warszawskim Centrum Formacji Misyjnej przygotowuje się 12 kapłanów, 6 sióstr zakonnych, 2 kleryków i 3 osoby świeckie.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dziś niedziela misyjna - dzień modlitewnego i materialnego wparcia misjonarzy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.