Warszawa: 50-lecie Komisji KEP ds. Misji, w poniedziałek gala na Zamku Królewskim

Warszawa: 50-lecie Komisji KEP ds. Misji, w poniedziałek gala na Zamku Królewskim
(fot. episkopat.pl)
KAI /kk

Komisja Episkopatu Polski ds. Misji obchodzi w tym roku Jubileusz 50-lecia swej działalności. W poniedziałek 13 listopada na Zamku Królewskiego w Warszawie odbędzie się uroczysta gala, połączona z wręczeniem po raz pierwszy medalu "Benemerenti in Opere Evangelizationis". Będzie on przyznawany osobom i instytucjom zasłużonym dla misji.

Wśród uczestników poniedziałkowej gali będą m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński, arcybiskupi i biskupi - członkowie Komisji, a także misjonarze i misjonarki.
W czasie uroczystości po raz pierwszy wręczone zostaną medale "Benemerenti in Opere Evangelizationis", przyznawane osobom i instytucjom zasłużonym dla misji. Wyróżnienie przyznawane jest w czterech kategoriach: za zasługi w dziele misyjnym; za pomoc modlitewną i duchową misjom; za pomoc materialną i finansową misjom oraz za informację medialną. W każdej z tych kategorii nagroda zostanie wręczona trzem osobom bądź instytucjom.
Ustanowienie nowej nagrody przez przewodniczącego Komisji KEP ds. Misji bp. Jerzego Mazura spotkało się z olbrzymim zainteresowaniem. Zgłoszono aż 108 kandydatów, a dokonało tego 51 podmiotów. Kapituła medalu wybrała 12 laureatów, których nazwiska poznany na uroczystej gali 13 listopada na Zamku Królewskim. W sumie wyróżnienie otrzyma 15 osób i instytucji najbardziej zasłużonych dla misji.
Wieczorem na Jasnej Górze bp. Jerzy Mazur poprowadzi rozważania Apelu Jasnogórskiego i odbędzie się czuwanie nocne z racji jubileuszu.
Komisję Misyjną KEP powołano w do życia w 1967 roku, realizując wskazania Soboru Watykańskiego II zawarte w "Dekrecie o misyjnej działalności Kościoła" (Ad gentes). Zadaniem Komisji jest integrowanie środowisk misyjnych w Polsce, wspieranie materialnie i duchowe misjonarek i misjonarzy oraz koordynowanie animacji, formacji i współpracy misyjnej w Polsce.
W roku 2000 decyzją Episkopatu Polski utworzono Krajowy Fundusz Misyjny, a w lipcu tego samego roku przy Komisji zaczęła działać MIVA Polska, organizacja pomagająca misjonarzom w zakupie środków transportu. W 2006 r. powołano kolejną agendę Komisji - Dzieło Pomocy "Ad Gentes", której podstawowym zadaniem jest wspieranie projektów realizowanych przez misjonarzy w krajach misyjnych.
W 2013 r., aby usprawnić planowanie, kierowanie i nadzorowanie pracy i animacji misyjnej, bp Jerzy Mazur reaktywował działalność powołanej w 2005 r. Krajowej Rady Misyjnej.
Bp Jerzy Mazur SVD sprawuje funkcje przewodniczącego Komisji KEP ds. Misji od października 2011 roku. Sekretarzem Komisji jest o. dr Kazimierz Szymczycha SVD.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Warszawa: 50-lecie Komisji KEP ds. Misji, w poniedziałek gala na Zamku Królewskim
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.