Dziś o 21 młodzież podziękuje za Jana Pawła II

Dziś o 21 młodzież podziękuje za Jana Pawła II
Za pomocą SMS-ów, wpisów na portalach społecznościowych zwołują oni swoich rówieśników na wieczorne spotkania w dwudziestu największych miastach Polski
KAI / slo

Już dzisiaj o godz. 21 młodzież z największych ośrodków akademickich w Polsce zorganizuje marsze, apele i modlitwy, dziękując w ten sposób za zakończenie procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II. Akcję rozpoczęli stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Za pomocą SMS-ów, wpisów na portalach społecznościowych zwołują oni swoich rówieśników na wieczorne spotkania w dwudziestu największych miastach Polski.

- Chcemy wyrazić naszą więź z Janem Pawłem II - podkreśliła w rozmowie z KAI Agata Stefanowicz z Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Przypomniała też, że młodzież ze wspólnot akademickich „Dzieła Nowego Tysiąclecia” przez dziewięć miesięcy Nowenny przygotowywała się duchowo do beatyfikacji papieża - Polaka. - Jesteśmy gotowi i czekamy na ten dzień – zapewniła.

Już wiadomo, że o godz. 21 młodzież spotka się m.in. w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Toruniu, Katowicach, Szczecinie i Rzeszowie. W stolicy młodzi szykują przemarsz ze świecami, który wyruszy sprzed archikatedry św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście. - Jeszcze nie wiemy, czy skierujemy się na Plac Piłsudskiego pod krzyż papieski czy przed kościół św. Anny, ale już zapraszamy się SMS-ami, informujemy kolegów na uczelniach, żeby jak najwięcej osób dowiedziało się – opowiada stypendystka. - Przekazujemy też informacje przez Internet: wysyłamy maile, wiadomości na portalach społecznościowych, żeby jak najwięcej młodych ludzi do nas dołączyło.

Chcemy, żeby to były spotkania nie tylko stypendystów, ale całej młodzieży, tak jak to było w dniach odchodzenia Jana Pawła do Domu Ojca" – dodała Stefanowicz.

Wieczorne spotkania odbędą się także w katedrach w Warszawie, Białymstoku i Opolu. Młodzi zachęcają się, aby wziąć ze sobą na modlitwę „coś w papieskich kolorach – żółtym i białym”, np. czapkę, szalik, chustę, kurtkę czy rękawiczki.

W archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach o godz. 21 młodzież weźmie udział w uroczystym Apelu Jasnogórskim, czuwaniu i śpiewie uwielbienia, by w ten sposób podziękować Bogu za decyzję Benedykta XVI o wyniesieniu na ołtarze Karola Wojtyły – Jana Pawła II. Swój udział w spotkaniu zapowiedzieli już harcerze, członkowie Akcji Katolickiej, uczniowie szkół im. Jana Pawła II, studenci z różnych ośrodków duszpasterstwa akademickiego. W katedrze modlić się też będą mieszkańcy Katowic i innych śląskich miast.

Spotkanie rozpocznie się w krypcie archikatedry, następnie procesja światła uda się pod pomnik Jana Pawła II obok katedry, po czym uczestnicy czuwania będą rozważać fragmenty jego listu do młodzieży. Całość zakończy się o godzinie 22.30 dziękczynnym uwielbieniem Boga radosnym śpiewem przy akompaniamencie gitar i innych instrumentów muzycznych.

Studenci z Poznania spotkają się dziś na adoracji dziękczynnej w kościele ojców dominikanów. Jak powiedział KAI o. Jan Góra młodzież wybiera się jutro na Lednicę, bo poświęcić czas poznawaniu myśli Jana Pawła II.

W Lublinie studenci zbiorą się na dziedzińcu KUL przy pomniku Jana Pawła II i kard. Wyszyńskiego na specjalnym apelu. „Apel Papieski - dziękczynienie za Jana Pawła II” organizują Duszpasterstwo Akademickie KUL i stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” z archidiecezji lubelskiej. Początek czuwania o godz. 21.00.

W Szczecinie odbędzie się modlitewne czuwanie dziękczynne za zakończenie procesu beatyfikacyjnego Ojca Świętego. Młodzież spotka się o godzinie 21 w katedrze. Na początku zebrani odmówią Apel Jasnogórski, po czym odśpiewają Barkę, a następnie będą rozważać teksty Jana Pawła II o świętości. O 21.37 - w godzinę śmierci Jana Pawła II - stypendyści zapalą świeczki i odmówią modlitwę o beatyfikację Sługi Bożego.

W Gdańsku spotkanie dziękczynne młodzieży za zakończenie procesu beatyfikacyjnego odbędzie się w kaplicy akademickiej.

W Kielcach stypendyści fundacji Episkopatu Polski zapraszają mieszkańców miasta na modlitwę dziękczynną za ogłoszenie daty beatyfikacji do kościoła św. Józefa Robotnika. Już od rana rozwieszają plakaty informacyjne w mieście a na głównych ulicach rozdają ulotki, informują przez portale społecznościowe i media. Zaprosili do współpracy kleryków seminarium duchownego i wspólnoty parafialne.

- Rozdajemy ulotki, rozwieszamy plakaty, uruchomiliśmy SMS-y – opowiada KAI o tej inicjatywie Justyna Bocheńska z fundacji. W czasie wieczornego spotkania młodzież będzie śpiewać pieśni, wspominać Jana Pawła II i odmawiać różaniec. Modlitwę kielczan poprowadzi najprawdopodobniej bp Kazimierz Ryczan. Bocheńska zachęca też, by „w godzinę śmierci Jana Pawła II” zapalić w oknach świece. - Niech całe Kielce rozbłysną światłami pamięci – mówi. Rzecznik kurii kieleckiej ks. Dariusz Gącik dodaje, że we wszystkich parafiach tej diecezji odbędą się wieczorem modlitwy dziękczynne.

W Łodzi abp Władysław Ziółek zapowiedział, że o godz. 21.00 przyjdzie na plac katedralny, gdzie znajduje się pomnik Jana Pawła II i będzie dziękować za zapowiedź wyniesienia papieża-Polaka na ołtarze.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dziś o 21 młodzież podziękuje za Jana Pawła II
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.