Dziś obchodzimy 1056 rocznicę chrztu Polski. Gdzie nastąpiło to ważne wydarzenie?
Chrzest Polski to decydujące wydarzenie dla powstania Polski i dla ukształtowania się jej chrześcijańskiej tożsamości – powiedział abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP w 1056 rocznicę chrztu Polski, która przypada 14 kwietnia.
Przewodniczący Episkopatu podkreślił, że wraz z przyjęciem chrztu Polska zaczęła istnieć historycznie. - Dlatego nie przypadkowo od 2019 roku każda rocznica tego wydarzenia jest świętem państwowym – dodał. Przywołał też słowa św. Jana Pawła II, który mówił, że „Nie można bez Chrystusa zrozumieć dziejów Polski”.
- W tym roku Święto Chrztu Polski obchodzimy już po raz czwarty. To okazja do uświadomienia sobie, że z Dekalogu wyrasta cały porządek moralny i społeczny, jaki ukształtował naszą Ojczyznę – podkreślił abp Gądecki.
- Niech dziedzictwo poprzednich pokoleń, tradycja, wartości i wiara będą dalej stałym elementem naszej kultury – powiedział Przewodniczący Episkopatu. - Życzę każdemu, abyśmy coraz bardziej szanowali nasze chrześcijańskie dziedzictwo i byli z niego dumni – dodał.
Gdzie Mieszko przyjął chrzest?
Ostatnie badania potwierdziły, że to Ostrów Lednicki jest najpewniejszą lokalizacją chrztu księcia Mieszka w 966 roku – powiedział dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy prof. Andrzej M. Wyrwa. W czwartek obchodzone jest Święto Chrztu Polski.
Przyjmuje się, że chrzest Polski miał miejsce 14 kwietnia 966 roku. W kwietniu 2016 roku w Poznaniu, Gnieźnie i na Ostrowie Lednickim w Wielkopolsce odbyły się centralne obchody 1050-lecia chrztu Polski z udziałem władz państwowych i legata papieskiego. Sejm RP ustanowił Święto Chrztu Polski w 2019 roku.
Ostrów Lednicki należy do najważniejszych miejsc związanych z chrztem księcia Mieszka I. Na wyspie na jeziorze Lednica do dziś podziwiać można relikty budowli pałacowo-sakralnej. Na terenie pałacowej kaplicy znajdują się pozostałości dwóch gipsowych basenów chrzcielnych z X wieku.
Źródło: episkopat.pl / PAP / tk
Skomentuj artykuł