Franciszek do rodziców i chrzestnych: strzeżcie tożsamości chrześcijańskiej swoich dzieci

Franciszek do rodziców i chrzestnych: strzeżcie tożsamości chrześcijańskiej swoich dzieci
Fot. depositphotos.com
KAI / kb

O zadaniu rodziców i chrzestnych, którym jest strzeżenie tożsamości chrześcijańskiej przypomniał papież udzielając sakramentu chrztu świętego 16-gu noworodkom w Kaplicy Sykstyńskiej. Są to dzieci pracowników instytucji watykańskich i Stolicy Apostolskiej. W ubiegłym roku, z powodu pandemii, wyjątkowo Franciszek nie udzielił sakramentu chrztu dzieciom.

W improwizowanej homilii Ojciec Święty nawiązał do słów hymnu liturgicznego, mówiącego, że lud Izraela wstępował do Jordanu bosymi stopami i z ogołoconą duszą. Jest to dusza, która pragnęła być wykąpana przez Boga, nie posiadała żadnego bogactwa, dusza potrzebująca Boga.

Franciszek do rodziców i chrzestnych

„Te dzieci dzisiaj przychodzą tu także z ogołoconą duszą, aby otrzymać usprawiedliwienie Boga, moc Jezusa, siłę by iść w życiu naprzód, aby otrzymać tożsamość chrześcijańską. Wasze dzieci otrzymują dzisiaj tożsamość chrześcijańską, a wy rodzice i rodzice chrzestni musicie strzec tej tożsamości. To jest wasze zadanie: strzec tożsamości chrześcijańskiej waszych dzieci. Jest to dzieło na całe życie, ale będziecie to czynić z pomocą światła, które dzisiaj otrzymają. To jest przesłanie dnia dzisiejszego: strzeżcie chrześcijańskiej tożsamości waszych dzieci” – powiedział Franciszek.

Papież zachęcił rodziców, aby dzieci mające przyjąć chrzest czuły się swobodnie, a gdyby zaczęły płakać nie uciszać ich na siłę.

DEON.PL POLECA

Zwyczaj chrzczenia dzieci pracowników Stolicy Apostolskiej i instytucji watykańskich został ustanowiony przez św. Jana Pawła 11 stycznia 1981 r. podczas Mszy św. sprawowanej w Kaplicy Paulińskiej Pałacu Apostolskiego. W 1983 r. Papież- Polak po raz pierwszy przewodniczył tej celebracji w murach Kaplicy Sykstyńskiej - miejscu, któremu poświęcił swój ostatni poemat, i gdzie także odbywa się konklawe, na którym kardynałowie dokonujące wyboru kolejnego Następcy św. Piotra.

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gerhard Ludwig Müller

Skała pośród wzburzonego morza

Papiestwo to jedna z najbardziej niezwykłych instytucji świata. W równej mierze fascynuje, co wywołuje gorące dyskusje. Ta książka wyjaśnia narosłe przez wieki kontrowersje i pozwala zrozumieć misję papieża w Kościele i...

Skomentuj artykuł

Franciszek do rodziców i chrzestnych: strzeżcie tożsamości chrześcijańskiej swoich dzieci
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.