Papież przyjął nowego kapelana Gwardii Szwajcarskiej. Rozmawiał z nim m.in. o zawieraniu małżeństw przez gwardzistów

Papież przyjął nowego kapelana Gwardii Szwajcarskiej. Rozmawiał z nim m.in. o zawieraniu małżeństw przez gwardzistów
fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl
KAI / pk

Franciszek przyjął 7 stycznia nowego kapelana Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej, o. Kolumbana Reichlina. Benedyktyn ze szwajcarskiego opactwa Einsiedeln jest od połowy października duszpasterzem niemal 130 gwardzistów w Watykanie.

Po audiencji u papieża o. Reichlin powiedział niemieckiej agencji katolickiej KNA, że rozmawiał z Ojcem Świętym m.in. o możliwości zawierania małżeństw przez gwardzistów oraz o duszpasterstwie rodzin, a więc o sprawach leżących na sercu papieżowi.

Papieżowi zależy na gwardzistach

- Słyszałem wielokrotnie, a teraz doświadczyłem tego osobiście, że papież jest również dobrze poinformowany o Gwardii Szwajcarskiej, zna nawet nazwiska gwardzistów i jest zainteresowany przede wszystkim dobrym rozwojem duchowym każdego człowieka - stwierdził o. Kolumban. Podkreślił, że to spotkanie z papieżem Franciszkiem było bardzo osobiste i podnoszące na duchu.

Tuż po objęciu urzędu szwajcarski benedyktyn w rozmowie z KNA jako jedno ze swoich najważniejszych zadań wymienił osobiste rozmowy z gwardzistami. Ponadto, po pandemii, pragnął wznowić podróże i pielgrzymki, a także umożliwić młodym ludziom zrozumienie różnorodności Kurii Rzymskiej i wielości jej zadań międzynarodowych.

Jako kapelan Gwardii benedyktyński zakonnik jest duszpasterzem również dla 22 rodzin gwardzistów, które wraz ze swoimi dziećmi stanowią jedną parafię. Swoją funkcję będzie sprawował przez pięć lat i istnieje możliwość przedłużenia.

Kolumban Reichlin, szwajcarski benedyktyn

Urodzony w 1971 roku o. Reichlich pochodzi z kantonu Schwyz, po maturze w 1991 roku wstąpił do klasztoru benedyktynów w Einsiedeln. Tam też oraz w St. Meinrad (Indiana, USA) studiował teologię, po czym przyjął święcenia kapłańskie w 1997 roku. W późniejszym czasie zakonnik studiował historię i liturgikę w Bernie, Fryburgu Szwajcarskim oraz w Rzymie.

Po powrocie do kraju brał udział w różnych tamtejszych gremiach nt. liturgii. W klasztorze pełnił różne funkcje, m.in. był odpowiedzialny za pielgrzymki. W latach 2009-2020 był proboszczem w Sankt Gerold w austriackim Vorarlbergu, które podlega administracji klasztoru Einsiedeln.

Tylko szwajcarscy katolicy

Gwardia Szwajcarska służy papieżom od 1506 r. Jej członkowie odpowiadają za osobistą ochronę Ojca Świętego i kontrolują wejścia do Watykanu. Dom św. Marty, w którym mieszka Franciszek, strzeżony jest częściowo przez gwardzistów, a częściowo przez żandarmerię watykańską. Do formacji tej mogą kandydować wyłącznie katolicy szwajcarscy w wieku od 19 do 30 lat, którzy w swoim kraju muszą najpierw odbyć służbę wojskową. W Watykanie służą co najmniej 25 miesięcy.

 

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Papież przyjął nowego kapelana Gwardii Szwajcarskiej. Rozmawiał z nim m.in. o zawieraniu małżeństw przez gwardzistów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.