Dziś obchodzimy wspomnienie św. Moniki

Dziś obchodzimy wspomnienie św. Moniki
Ary Scheffer - Św. Augustyn i św. Monika, 1846. (fot. Jfhutson / Wikimedia Commons)
KAI / pk

Św. Monikę, matkę św. Augustyna, patronkę wdów oraz trudnych małżeństw wspomina Kościół katolicki 27 sierpnia. Jej wytrwała wiara i modlitwa wyjednały łaskę nawrócenia i chrztu mężowi oraz synowi Augustynowi, który później stał się świętym i jednym z największych doktorów Kościoła.

Św. Monika urodziła się ok. 332 r. w Tagaście, w Północnej Afryce, w rodzinie głęboko chrześcijańskiej. Jako młoda dziewczyna została wydana za patrycjusza o bardzo trudnym i porywczym charakterze, który był poganinem.

Swoją łagodnością, cierpliwością i modlitwami Monika doprowadziła go na krótko przed śmiercią do nawrócenia. W wielu 39 lat została wdową. Spośród trojga dzieci najwięcej trosk przysparzał jej Augustyn, który w młodości prowadził próżne życie, szukał uciech, miał nieślubne dziecko, dawał posłuch herezjom manichejczyków i pragnął stać się sławny dzięki popisom retorycznym. Łzy i modlitwa matki doprowadziły do nawrócenia syna - Augustyn przyjął chrzest w 387 r. W tym samym roku, w drodze do rodzinnej Tagasty, św. Monika zmarła w Ostii i tam została pochowana.

Jej relikwie w XII w. augustianie przenieśli do Francji. W 1430 r. przeniesiono je po raz kolejny i złożono w kościele św. Augustyna w Rzymie. Tam w osobnej kaplicy spoczywają do dziś. Grób św. Moniki jest szczególnie często nawiedzany przez kobiety, które mają kłopoty małżeńskie albo chcą wybłagać nawrócenie dla swoich dzieci. W słynnych "Wyznaniach" św. Augustyn wspomina matkę w najczulszych słowach, w szczególnie wzruszający sposób opisując chwilę jej śmierci. Wspomnienie św. Moniki do ostatniej reformy kalendarza liturgicznego obchodzono 4 maja. Obecnie przypada ono w przeddzień wspomnienia św. Augustyna.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Dziś obchodzimy wspomnienie św. Moniki
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.