Dziś Orszaki Trzech Króli przejdą ulicami 800 miast w kraju i poza granicami Polski

Dziś Orszaki Trzech Króli przejdą ulicami 800 miast w kraju i poza granicami Polski
Fot. depositphotos.com
PAP / jk

Orszaki Trzech Króli przejdą w sobotę ulicami 800 miast w kraju i poza granicami Polski. Wydarzenie odbędzie się pod hasłem „W jasełkach leży!”. Te zaczerpnięte z XVII-wiecznej kolędy słowa „Nowy rok bieży” nawiązują do 800. rocznicy pierwszych jasełek zaaranżowanych przez św. Franciszka z Asyżu.

W sobotę w Kościele katolickim przypada uroczystość Objawienia Pańskiego, nazywana także Epifanią lub świętem Trzech Króli. W wielu miastach uroczystość świętowana jest w formie orszaku trzech królów – barwnego pochodu, w czasie którego przedstawiane są sceny biblijne. Pierwszy Orszak Trzech Króli w Polsce ruszył w roku 2009. Dziś orszaki przejdą ulicami 800 miast w kraju i za granicą.

Hasłem tegorocznego wydarzenia są słowa „W jasełkach leży!”, zaczerpnięte z pochodzącej z XVII wieku kolędy „Nowy rok bieży”. Nawiązują one do 800. rocznicy pierwszych jasełek zaaranżowanych przez św. Franciszka z Asyżu, które odbyły się w miejscowości Greccio we Włoszech. W tamtych czasach żłóbek nazywano jasłem.

W stolicy wydarzenie rozpocznie się przed godz. 12.00 wędrówką Maryi brzemiennej i Józefa, którzy wyruszą na osiołku spod pomnika Mikołaja Kopernika na Krakowskim Przedmieściu, do stajenki na Placu Zamkowym. W sposób symboliczny organizatorzy chcą w ten sposób ukazać ich podróż do Betlejem, gdzie – jak czytamy w Ewangelii – udali się na zarządzony przez Cezara Augusta spis ludności. W tym samym czasie – o godz. 12.00 kard. Kazimierz Nycz poprowadzi na placu Zamkowym modlitwę Anioł Pański. Na trasie przemarszu świętej Rodziny zobaczymy gospodę, która nie przyjęła Maryi brzemiennej i Józefa i dwór Heroda, króla, który nie mógł znieść wieści o nowonarodzonym królu żydowskim. W trakcie drogi będzie można usłyszeć polskie kolędy. Świętą rodzinę zagra małżeństwo, które adoptowało

DEON.PL POLECA

Królowie reprezentują ludy na trzech kontynentach, więc zaśpiewają Jezusowi kolędy w swoich rodzimych językach, a następnie złożą pokłon, uznając Jezusa za Króla i Zbawiciela, za Najwyższego Kapłana, ofiarując Mu mirrę – znak cierpienia i symbol proroctwa, kadzidło – znak modlitwy i symbol kapłaństwa oraz złoto – dar czystego serca i symbol królewskiej misji.

W stolicy orszakowi azjatyckiemu towarzyszyć będą dwa smoki wędrujące tanecznym krokiem. Wraz z orszakiem europejskim maszerować będzie legion rzymski, z kolei przed orszakiem afrykańskim ujrzymy karawanę pluszowych wielbłądów. Za dworzanami, rycerzami i wojownikami będzie jechał pojazd królewski z Kacprem, królem Europy, Melchiorem, królem Azji i Baltazarem, królem Afryki.

Po oddaniu hołdu Nowonarodzonemu Jezusowi obecni na placu zatańczą poloneza do melodii kolędy "Bóg się rodzi". Następnie zaplanowane jest wspólne kolędowanie do godz. 20.00.

Pierwszy orszak trzech króli w Polsce ruszył w 2009 r. W tym roku orszaki zostaną zorganizowane w 800 miastach w kraju i w kilku poza jej granicami. Wyruszą w USA, w Niemczech, we Francji, a także w Afryce: w Rwandzie, w Demokratycznej Republice Konga, w Kamerunie i w Zambii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Przemysław Wysogląd SJ

Poczuj się kochany

Człowiek rozwija się, gdy czuje się kochany. Niestety jednak czasem na skutek różnych bolesnych doświadczeń nie dopuszczamy do siebie prawdy o tym, że jesteśmy warci miłości nie ze względu na to, co...

Skomentuj artykuł

Dziś Orszaki Trzech Króli przejdą ulicami 800 miast w kraju i poza granicami Polski
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.