Dziś prawosławne święto Zaśnięcia NMP. Wierni święcą zboża, zioła i kwiaty

Dziś prawosławne święto Zaśnięcia NMP. Wierni święcą zboża, zioła i kwiaty
Fot. depositphotos.com
PAP/ kb

Prawosławni obchodzą w niedzielę święto Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny. Kończy ono cerkiewny rok liturgiczny. W trakcie nabożeństw duchowni święcą przynoszone przez wiernych bukiety z kłosów zbóż, ziół i z kwiatów.

W województwie podlaskim, gdzie są największe w kraju skupiska wiernych Cerkwi, okolicznościowe obchody w parafiach pod wezwaniem Zaśnięcia NMP odbyły się m.in. w Bielsku Podlaskim, Boćkach czy Czyżach.

28 sierpnia prawosławne święto Zaśnięcia NMP

Ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej abp Jakub przewodniczył w niedzielę liturgii w parafii w Ostrowiu Północnym k. Szudziałowa; w sobotę wieczorem, gdy zgodnie ze wschodnią tradycją rozpoczęły się obchody święta, hierarcha przewodniczył nabożeństwu w cerkwi w białostockiej dzielnicy Starosielce.

Święto Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny jest ostatnim z 12 najważniejszych w cerkiewnym kalendarzu liturgicznym. Odpowiednikiem tej uroczystości w Kościele katolickim jest – obchodzone dwa tygodnie temu – święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwane też świętem Matki Boskiej Zielnej.

Święto Zaśnięcia NMP ustanowiono w IV-V wieku. "Zaśnięciem" wierni Cerkwi nazywają śmierć Matki Boskiej. W tradycji wczesnochrześcijańskiej nie praktykowano określeń "śmierć" czy "umieranie", a o ludziach wierzących w Chrystusa mówiono, że "zasypiają" albo "przechodzą do królestwa wiecznego".

Zgodnie z tradycją, na zakończenie liturgii w cerkwiach święci się tego dnia bukiety z tegorocznych zbóż, ziół czy z kwiatów, dlatego wielu wiernych przyszło w niedzielę do świątyń z takimi wiązankami w rękach. Poświęcone ziarna zbóż mają posłużyć do pierwszych zasiewów w następnym roku, by zapewnić urodzaj. Wiązanki kwiatów wkładane są później pod głowy zmarłym z najbliższej rodziny.

Uroczystość Zaśnięcia NMP poprzedzał dwutygodniowy post. Duchowni podkreślają, że chodziło nie tylko o powstrzymywanie się od jedzenia niektórych pokarmów, ale też o duchowe przygotowanie do tego święta.

Dokładnych danych co do liczby prawosławnych w Polsce nie ma. Hierarchowie Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego szacują liczbę wiernych na 450-500 tys. osób. Według danych GUS – uznawanych jednak przez hierarchów za niemiarodajne – w poprzednim spisie powszechnym przynależność do Cerkwi w Polsce zadeklarowało 156 tys. osób.

Źródło: PAP / kb

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
OKTOICH

Chór męski "Oktoich" był pierwszym w Polsce zespołem, który oprócz działalności stricte kościelnej, rozpoczął także koncertową. Związane to było z oczekiwaniami i potrzebą ukazywania wschodniej, prawosławnej, kultury i duchowości mieszkańcom Dolnego Śląska, ale i wszędzie...

Skomentuj artykuł

Dziś prawosławne święto Zaśnięcia NMP. Wierni święcą zboża, zioła i kwiaty
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.