Dziś rocznica śmierci bł. Wincentego Kadłubka

KAI / drr

Dokładnie 8 marca 1223 r. zmarł patron Jędrzejowa i współpatron diecezji kieleckiej, pochowany w jędrzejowskim cysterskim opactwie - bł. Wincenty Kadłubek.

"To postać wciąż zapoznana w historii Polski, choć u nas w Jędrzejowie czczona i bardzo dobrze pamiętana. Codziennie, a szczególnie dzisiaj modlimy się o jego kanonizację, a także rozpoczynamy konkurs dla szkół" - powiedział w rozmowie z KAI opat jędrzejowskich cystersów, o. Edward Stradomski.

Dzisiaj, w 791. rocznicę śmierci swego szczególnego patrona, cystersi jędrzejowscy rozpoczynają I ogólnopolski konkurs szkolny pod hasłem "Bł. Wincenty Kadłubek - Mistrz Kultury Polskiej", który monitoruje wspólnota cystersów w Jędrzejowie oraz Szkoła Podstawowa Nr 3 w Jędrzejowie.

O. Jakub Zawadzki OCist, szkolny katecheta i jeden z jędrzejowskich współbraci wyjaśnia, że celem konkursu jest "ukazanie postaci Błogosławionego, którego życie dla współczesnych ludzi może być wzorem do naśladowania". Uczestnicy ukażą postać i działalność błogosławionego poprzez prace plastyczne w dowolnej technice. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w maju.

W tym roku przypada także 250-lecie beatyfikacji błogosławionego biskupa i historiografa. Centralnym uroczystościom, tzw. odpustom sierpniowym w Jędrzejowie ku czci bł. Wincentego - w najstarszym archiopactwie cysterskim w Polsce - będzie przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, a w krużgankach opactwa zostanie przygotowana wystawa tematyczna.

DEON.PL POLECA

Ostatnio zostały także wznowione starania o kanonizację. W październiku 2011 r., w efekcie osobistego spotkania delegacji cystersów i radnych jędrzejowskich z kard. Dziwiszem, na wniosek opata jędrzejowskiego oraz burmistrza Jędrzejowa - metropolita krakowski ustanowił postulatorów procesu kanonizacyjnego bł. Wincentego Kadłubka. Ta decyzja otworzyła drogę do zakończenia trwającego wiele lat procesu kanonizacji, o co codziennie modlą się cystersi.

Opactwo jędrzejowskie powstało ok. 1140 r., jako filia burgundzkiego klasztoru Morimond. Przebudowany później kościół ponownie konsekrował w 1210 r. biskup krakowski Wincenty Kadłubek.

Wincenty Kadłubek urodził się ok. 1160 r. we wsi Karwów koło Opatowa. Był biskupem krakowskim, historiografem, człowiekiem wielkiej wiedzy i kultury, reformatorem Kościoła oraz doradcą panujących. Dobrowolnie zrezygnował z biskupstwa, aby zostać mnichem. Pieszo przywędrował w tym celu z Krakowa do Jędrzejowa. Na polecenie księcia Kazimierza II Sprawiedliwego spisał po łacinie "Kronikę Polski".. Wprowadził zwyczaj palenia wiecznej lampki przed tabernakulum. Zmarł 8 marca 1223 r. w Jędrzejowie. Został ogłoszony błogosławionym w 1764 roku - beatyfikował go Klemens XIII.

Bł. Kadłubek jest drugim patronem diecezji kieleckiej (wspomnienie 9 października). Jego relikwie powędrowały stąd do ponad 40 polskich i zagranicznych kościołów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Dziś rocznica śmierci bł. Wincentego Kadłubka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.