Dziś uroczystość pierwszego męczennika wśród apostołów

Dziś uroczystość pierwszego męczennika wśród apostołów
(fot. artjazz / shutterstock.com // Anonymous (http://www.zeller.de/) [Public domain], via Wikimedia Commons)
National Catholic Register / kk

Dziś katedra w Santiago de Compostela zapełni się ponad 1200 wiernymi, wśród których będzie między innymi król Hiszpanii i przedstawiciele dworu. Wraz z innymi będą czcić uroczystość św. Jakuba Większego, apostoła.

Jak św. Jakub, zwany także "synem gromu", trafił na zachód Hiszpanii?

Apostołowie wzięli do serca słowa posłania Chrystusa przed Wniebowstąpieniem. Tradycja podaje, że starszy brat św. Jana Ewangelisty, udał się na sam kraniec ówczesnego świata - daleki zachód Imperium Rzymskiego. Wiemy także, że później wrócił do Jerozolimy i został jej pierwszym biskupem. W 44 roku został ścięty w trakcie prześladowań Heroda Agryppy i stał się pierwszym apostołem, który zginął śmiercią męczeńską. Podobno przed śmiercią wybaczył swemu katu, który z czasem nawrócił się i sam umarł jako męczennik.

Legenda mówi, że po śmierci świętego, aniołowie umieścili jego ciało na statku, który był pozbawiony steru, a łódź sama z siebie popłynęła do Hiszpanii. Relikwie świętego same znalazły drogę do Santiago.

DEON.PL POLECA

Około 814 roku chrześcijański pustelnik Pelayo wiedziony przez gwiazdę, znalazł grób św. Jakuba. Zbudował nad nim kaplicę, która z czasem stała się jedną z najpiękniejszych katedr na świecie. Do dziś spoczywają tam relikwie Jakuba.

Św. Jakub opiekuje się nami bez przerwy >>

Jakub i Jan byli dziećmi Zebedeusza i Salome. Prawdopodobnie przed rozpoczęciem działalności apostolskiej, wraz z Piotrem i Andrzejem wspólnie pracowali jako rybacy.

Jako jeden z pierwszych powołanych, apostoł znajdował się w kręgu uczniów szczególnie bliskich Jezusowi. Widział przemienienie na górze Tabor, wskrzeszenie córki Jaira. Towarzyszył Jezusowi w Getsemani i tak jak inni uczniowie - zasnął tam.

W średniowieczu świątynia w Santiago de Compostela stała się jednym z trzech najpopularniejszych kierunków pielgrzymek chrześcijan: zaraz za Rzymem i Jerozolimą. Do dziś liczne "Drogi św. Jakuba" prowadzące do sanktuarium są szalenie popularnym szlakiem pielgrzymkowym.

Czym jest Camino de Santiago? >>

Wśród pątników, którzy ją pokonali, są m.in. św. Franciszek z Asyżu, św. Brygida Szwedzka, angielska mistyczka Margery Kempe, czy znany piłkarz Andreas Iniesta. Sanktuarium odwiedził dwukrotnie także św. Jan Paweł II czy papież Benedykt XVI.

Cel - Santiago de Compostela [REPORTAŻ] >>

Wspominany dziś przez Kościół św. Jakub Większy jest patronem Hiszpanii i Portugalii, opiekunem pielgrzymów, aptekarzy, robotników i żebraków. Na Wschodzie patronuje także rybakom, którzy wznoszą do niego modlitwy o obfite połowy i szczęśliwe wiatry.

Modlitwa za wstawiennictwem św. Jakuba Apostoła

O wspaniały Apostole, Święty Jakubie, który przez przyczynę twojego gorącego i hojnego serca byłeś wybrany przez Pana Jezusa, aby być świadkiem Jego Chwały na Górze Tabor i Jego agonii w Ogrodzie Oliwnym; Ty, którego imię jest symbolem wojny i zwycięstwa: uproś dla nas siłę i ukojenie w niekończących się wojnach tego życia, abyśmy stale i wytrwale krocząc za Panem Jezusem, mogli być zwycięzcami w walkach i zasłużyli, aby otrzymać koronę zwycięscy w Raju.

Amen.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Camino znaczy droga. Życie również jest drogą.

Każdy pielgrzym udający się do Santiago de Compostela musi przejść camino. Ale camino przechodzi również każdy z nas. Przecież życie jest drogą, a my pokonujemy ją nieustannie.

Książka,...

Skomentuj artykuł

Dziś uroczystość pierwszego męczennika wśród apostołów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.