Dzisiaj obchody Dnia Dziecka Utraconego

Dzisiaj obchody Dnia Dziecka Utraconego
(fot. H is for Home / flickr.com)
KAI / psd

W Polsce, według statystyk, co roku umiera około 50 tysięcy dzieci, z czego najwięcej, bo 40 tysięcy - w okresie prenatalnym. Z myślą o nich i ich rodzinach, 15 października obchodzony jest na całym świecie Dzień Dziecka Utraconego. W Polsce inicjatorem obchodów była Organizacja Rodziców po Stracie oraz Rodziców Dzieci Chorych - "Dlaczego".

Najczęstszymi przyczynami umieralności dzieci i młodzieży w wieku 5-19 lat, stanowiącymi ponad połowę wszystkich zgonów w tej grupie wieku, są urazy i zatrucia - informuje psycholog Gabriela Wtorkiewicz. Niepokojący jest też wzrost liczby samobójstw wśród dzieci i młodzieży. Na początku lat 90. samobójstwa stanowiły ok. 10 proc. zgonów w wyniku urazów, obecnie - już ponad 13 proc.

DEON.PL POLECA

Jednak wciąż najczęstszą przyczyną śmierci dzieci są poronienia - w ten sposób kończy się aż 50 proc. ciąż. "Z punktu widzenia medycznego to fizjologiczna konieczność, z punktu widzenia ludzkiego to jedna z największych tragedii, jakiej doświadcza połowa wszystkich rodziców" - zauważa Agnieszka Kuliga, współzałożycielka portalu dlaczego.pl - serwisu dla rodziców po stracie i rodziców dzieci chorych.

Według badań Fundacji Przetrwać Cierpienie, przeprowadzanych od grudnia 2012 roku do maja 2014 roku, ok. 27 proc. rodziców, którzy utracili nienarodzone dziecko, nie ma możliwości pożegnania się z nim ani zorganizowania godnego pochówku. Głównymi przyczynami takiej sytuacji jest niewiedza rodziców oraz nieznajomość prawa. Natomiast aż 30 proc. kobiet, które poroniły, popada w depresję wymagającą leczenia psychiatrycznego.

Z myślą o tych rodzicach, od kilku lat w różnych miastach powstają grupy wsparcia dla rodziców po stracie. Część z nich to profesjonalne warsztaty terapeutyczne prowadzone przez instytucje specjalizujące się w pomocy psychologicznej i hospicja. Wiele jest jednak grup tworzących się spontanicznie, z inicjatywy rodziców, którzy chcą sobie pomagać - informuje portal dlaczego.org.pl

Zazwyczaj takie grupy gromadzą się przy kościołach i po Mszy św. przeżywają czas dzielenia się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami. W wielu miejscach organizuje się spotkania z psychologiem, który udziela indywidualnych konsultacji.

W tym roku, 15 października, w Dniu Dziecka Utraconego w wielu miastach odbędą się Msze św. w intencji rodziców i ich dzieci.

W Warszawie specjalna Msza św. zostanie odprawiona o godz. 17.00 w kościele pw. św. Jakuba Apostoła przy Pl. Narutowicza. Po eucharystii zostanie wspólnie odmówiony różaniec. Na modlitwę zaprasza Diakonia Życia Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Warszawskiej i Duszpasterstwo Rodzin Archidiecezji Warszawskiej.

W stolicy Msza św. w intencji zmarłych dzieci i ich rodziców odprawiona zostanie również w piątek, 17 października, o godz. 19.30 w kościele św. Dominika na warszawskim Służewie (ul. Dominikańska 2).

Podczas Mszy, w modlitwie powszechnej, zmarłe dzieci będą imiennie wyczytywane. Ich imiona i nazwiska można przesyłać na adres: ddu.warszawa@gmail.com do piątku, 17 października, do godz. 12.00. Przed ołtarzem będą przygotowane świece - światełka pamięci - i miejsce na ustawienie przyniesionych zdjęć lub przedmiotów symbolizujących dzieci, które zdjęć po sobie nie pozostawiły - mogą to być np. aniołki.

W Łodzi Eucharystia w intencji dzieci utraconych i ich rodziców zostanie odprawiona 15 października o godz. 18.00 w kościele Matki Bożej Zwycięskiej.

Dzień wcześniej w łódzkim Centrum Służby Rodzinie odbyła się konferencja "Prawa rodziców w Polsce po stracie dziecka".

Natomiast w Rybniku, w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa zaplanowano promocję książki Renaty Kleszcz-Szczybry "Witraże w ciemności, czyli o przedwczesnej śmierci dziecka. Książka niosąca światło". Spotkanie, które obędzie się 17 października o godz.17.oo w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Niedobczycach będzie okazją do kontaktu z autorką i inicjatorką Grupy Wsparcia dla Rodziców po stracie dzieci.

O wszystkich wydarzeniach można dowiedzieć się ze strony www.dlaczego.org.pl lub z witryny www.facebook.com/dlaczego.stratadziecka.

Organizacja "Dlaczego" skupia rodziców, którzy stracili dziecko oraz rodziców dzieci nieoperacyjnie chorych. Są wśród nich zarówno rodzice dzieci, które odeszły przed narodzeniem, tacy, których dzieci zmarły w trakcie porodu, rodzice dzieci starszych odchodzących w wyniku choroby bądź nieszczęśliwego wypadku, jak i rodzice dzieci z nieoperacyjnymi wadami.

Pierwszy raz Obchody Dnia Dziecka Utraconego zorganizowano w 1988 roku w Stanach Zjednoczonych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dzisiaj obchody Dnia Dziecka Utraconego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.