Dzisiaj święcenia biskupa pomocniczego Archidiecezji Warmińskiej Janusza Ostrowskiego

Dzisiaj święcenia biskupa pomocniczego Archidiecezji Warmińskiej Janusza Ostrowskiego
(fot. episkopat.pl)
3 lata temu
PAP / jp

Biskup nominat Janusz Ostrowski otrzyma w sobotę święcenia biskupie w konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie. Zostanie tym samym biskupem pomocniczym Archidiecezji Warmińskiej, w której urząd metropolity sprawuje abp Józef Górzyński.

Papież Franciszek 27 lutego 2018 roku mianował ks. kan. dr Janusza Ostrowskiego nowym biskupem pomocniczym Archidiecezji Warmińskiej. Dotychczas ks. Ostrowski był wiceoficjałem Metropolitalnego Sądu Archidiecezji Warmińskiej. Ojciec Święty przydzielił biskupowi nominatowi stolicę tytularną Caltadria (Algeria).

Ks. Janusz Ostrowski urodził się 16 listopada 1964 r. w Olsztynie. Święcenia kapłańskie przyjął 25 maja 1991 r. także w Olsztynie. Po dwóch latach pracy wikariuszowskiej (1991-1993) w parafii św. Katarzyny w Braniewie rozpoczął studia specjalistyczne z prawa kanonicznego w Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie, ukończone doktoratem w 1997 r.

Po studiach został mianowany sędzią Metropolitalnego Sądu Archidiecezji Warmińskiej i notariuszem Kurii Metropolitalnej oraz duszpasterzem pomocniczym w parafii akademickiej św. Franciszka w Olsztynie, a następnie wicerektorem w Wyższym Warmińskim Seminarium Duchownym "Hosianum". W 1999 r. wyjechał do pracy misyjnej do Afryki, gdzie pracował jako misjonarz "Fidei donum" w Togo do 2006 r.

Po powrocie do Polski kontynuował pracę duszpasterską jako wikariusz w parafii św. Wojciecha w Olsztynie (2006-2008) i jako sędzia sądu biskupiego. W latach 2007-2011 pełnił zadania postulatora diecezjalnego dwóch procesów beatyfikacyjnych o męczeństwo 46 ofiar hitleryzmu i komunizmu z okresu II wojny światowej z terenów dawnej diecezji warmińskiej.

W 2008 r. mianowany kanonikiem gremialnym Kapituły Kolegiackiej w Lidzbarku Warmińskim, a w 2009 r. wiceoficjałem Trybunału Warmińskiego. Tego samego roku rozpoczął pracę jako adiunkt na Wydziale Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie na kierunku prawa kanonicznego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dzisiaj święcenia biskupa pomocniczego Archidiecezji Warmińskiej Janusza Ostrowskiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.