"Dzisiejszy świat odrzuca niepełnosprawnych"
W pierwszą sobotę lipca do sanktuarium Matki Bożej Studzieniczańskiej licznie przybyli chorzy i niepełnosprawni wraz z osobami im posługującymi oraz wspólnota Cichych Pracowników Krzyża.
Pielgrzymom towarzyszyli kapelani szpitali oraz kapłani. Pielgrzymów powitał kustosz sanktuarium, ks. kan. Wojciech Jabłoński, który także zwrócił się do bp. Mazura: "Tego pasterskiego błogosławieństwa bardzo nam potrzeba w codziennym życiu, a szczególnie gdy przychodzi podjąć krzyż choroby, cierpienia czy opieki nad potrzebującym człowiekiem" - mówił kustosz.
W homilii biskup diecezji ełckiej mówił o wielkiej roli, jaką dla Kościoła odgrywają ci, którzy świadomie ofiarowują ciężar cierpienia dla zbawienia innych. "Tylko w bajkach ludzie żyją długo i szczęśliwie.
Cierpienie jest nieodłączne od życia. Pytamy o sens cierpienia. Religie różnie je tłumaczą. Chrześcijaństwo daje najpełniejszą odpowiedź. Odpowiedzi o sens cierpienia udzielił nam sam Bóg w krzyżu Jezusa Chrystusa. Uznajcie wasz udział w krzyżu Jezusa, uznajcie wasz udział w dziele zbawczym Chrystusa. Wasze cierpienie może przyczynić się do nawrócenia wielu serc ludzkich" - mówił bp Mazur.
Bp ełcki zwrócił się także z prośbą, aby pielgrzymi stali się jego pomocnikami, którzy wspierają posługę biskupa modlitwą, ofiarą niesionego krzyża.
Biskup przypomniał hasło peregrynacji Obrazu Nawiedzenia i zachęcał, aby dzisiaj wołać: "Maryjo, bądź nam przewodniczką w wierze, bądź nam przewodniczką w cierpieniu, na drodze znoszenia choroby".
Wyjaśniał: "wydawałoby się, że w dobie tak wysoce rozwiniętej technologii będzie wszystko łatwiejsze, a staje się wszystko trudniejsze. Dzisiejszy świat promuje człowieka zdrowego, wysportowanego, szczupłego…, a odrzuca się często człowieka niepełnosprawnego, chorego. Wiara daje nam światło, daje nam moc i siłę w dzisiejszym świecie".
Pasterz życzył pielgrzymom, aby znoszone cierpienie przynosiło obfite owoce i dało wewnętrzną radość z dobrze spełnionego życia. Przypomniał: "Jan Paweł II uczył nas jak cierpieć, mając radość w sercu. Naśladujmy go i bądźmy Ewangelią dla człowieka żyjącego obok nas".
Podczas Mszy św. kapłani udzielili sakramentu namaszczenia chorych. Pielgrzymi mieli możliwość skorzystania z sakramentu pokuty. Na zakończenie pielgrzymi przeszli Drogę Krzyżową, podczas której łączyli swoje cierpienia z męką Jezusa Chrystusa i Matki Najświętszej. Ukoronowaniem pielgrzymki było spotkanie z Matką Bożą Studzieniczańską w kaplicy.
Sanktuarium Matki Bożej w Studzienicznej jest jednym z głównych sanktuariów diecezji ełckiej. W roku 1999 sanktuarium to nawiedził papież Jan Paweł II.
Skomentuj artykuł