Egipt: dożywocie dla islamistów atakujących chrześcijan

Egipt: dożywocie dla islamistów atakujących chrześcijan
(fot. Scott* / Source / CC BY-NC-SA)
Logo źródła: Radio Watykańskie RV / ptt

Egipski sąd skazał na dożywocie 69 uczestników zamieszek, podczas których spalono koptyjski kościół Najświętszej Maryi Panny.

Zaatakowano wówczas także 60 innych instytucji, sklepów i domów należących do chrześcijan. Te napady miały miejsce w Kerdasie, na przedmieściach Kairu, nocą 14 sierpnia 2013 r. po obaleniu przez gen. Abd al-Fattaha as-Sisiego prezydenta Muhammada Mursiego, który był związany z islamistami z organizacji Braci Muzułmańskich.

- Jest to pierwszy przypadek, kiedy w Egipcie wydano wyroki za zniszczenie chrześcijańskiej świątyni - stwierdził rzecznik prasowy Kościoła katolickiego w Egipcie. - Oznacza to, że nowe władze, w odróżnieniu od niedawnej przeszłości, nie traktują chrześcijan jako obywateli drugiej kategorii - powiedział ks. Rafic Greiche.

Sędzia Mohammed Nagi Shehata, który wydał te wyroki, skazał już wcześniej na śmierć 183 uczestników tych samych demonstracji, odpowiedzialnych za zamordowanie 13 policjantów. Te surowe wyroki odzwierciedlają politykę nowego prezydenta as-Sisiego, który prowadzi zdecydowaną walkę z islamistami, broni mniejszości religijnych i postuluje reformę islamu, tak by wykluczyć z niego nietolerancję i agresję wobec wyznawców innych religii.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Egipt: dożywocie dla islamistów atakujących chrześcijan
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.