Ekonomia Franciszka. Rozpoczyna się spotkanie młodych przedsiębiorców w Asyżu

Ekonomia Franciszka. Rozpoczyna się spotkanie młodych przedsiębiorców w Asyżu
Papież Franciszek (fot. Alessandro Di Meo/ANSA/EPA/PAP)
KAI/mk

W Asyżu rozpoczyna się spotkanie młodych zatytułowane "Ekonomia Franciszka". Uczestnicy chcą wypracować wspólną drogę ku nowej gospodarce, szanującej ludzi i naturę. Obrady są inspirowane nauczaniem społecznym papieża i biskupów latynoamerykańskich. Franciszek odwiedzi Asyż i weźmie udział w wydarzeniu.

Ekonomia Franciszka powstała trzy lata temu jako odpowiedź na wezwanie papieskie do budowy nowego modelu gospodarki. Grupuje młodych przedsiębiorców i działaczy społecznych z Ameryki Łacińskiej. Z powodu pandemii większość wydarzeń w ramach inicjatywy odbywała się online.

Uczestnicy będą obradować w Asyżu przez trzy dni. Pochylą się m.in. nad takimi tematami jak: pokój, migracje, ekologia integralna oraz zdrowie a nowe technologie. W swej pracy skorzystają z dokumentu ruchów ludowych, które współpracują z Papieżem. Ruchy te „poszukują alternatywnego i lepszego systemu” oraz pragną „wykorzenienia bałwochwalstwa pieniądza, które nadaje kształt globalnej gospodarce i życiu ludzi”. Nowy system ma umożliwiać rozkwit natury oraz rozwój ludzkości.

- Aby zbudować nowy model gospodarczy potrzebujemy wchodzić w relacje, bo jak mówi Papież, wszyscy jesteśmy połączeni – podkreśla Catalina Hinojosa, jedna z uczestniczek spotkania. - Myślę, że my młodzi nie jesteśmy tylko przyszłością, jak to się zwykło mówić, ale tak naprawdę jesteśmy także teraźniejszością. Zadajemy pytania, organizujemy się, «hałasujemy», jak to określa Papież. To jest dla nas ważne. Mamy marzenia, które chcemy wcielić w życie i mamy energię. W naszym przypadku «hałasować» to znaczy tak naprawdę dotknąć cierpienia ludzi, odkryć, iż wokół nas inni doświadczają bólu. Przyjąć, że tak jest i zaangażować się w szukanie rozwiązań. To jest właśnie rola nas młodych: widzieć, rozeznawać i działać. I to jest także metoda do której Franciszek nas zaprasza - mówi Catalina Hinojosa.

Uczestnicy spotkania często mają już doświadczenie pracy dla innych w bardzo różnych kontekstach. Np. pochodzący z Argentyny Nicolás Delmastro jest zaangażowany w działalność Fundacji Alameda przeciwdziałającej różnym formom wyzysku ludzi.

- Organizacja powstała w 2001 r. w czasie kryzysu w Argentynie. Przeciwdziałamy niewolniczej pracy, wykorzystaniu kobiet w domach publicznych i wszelkiej działalności mafijnej w Buenos Aires. Uwrażliwiamy również na to, by unikać produktów pochodzących z wyzysku. Naszą działalność wspierał Papież Franciszek, gdy był arcybiskupem Buenos Aires. Fundacja prowadzi biuro zwalczające zjawiska wyzysku poprzez promocję odpowiedniego ustawodawstwa i polityki społecznej. Dążymy do zmiany sposobów produkcji, tak aby wyeliminować niewolniczą pracę. Chcemy także zmieniać kulturę, przede wszystkim przeciwdziałać seksualnemu wykorzystywaniu kobiet. Zwalczamy także nowe formy wyzysku mające miejsce w przestrzeni wirtualnej. Tak więc przeciwdziałamy wykorzystywaniu ludzi w sposób całościowy - mówi Nicolás Delmastro.

Krzysztof Dudek SJ/vaticannews.va / Asyż

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Ekonomia Franciszka. Rozpoczyna się spotkanie młodych przedsiębiorców w Asyżu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.