Elbląska Pielgrzymka Piesza w drodze na Jasną Górę

Elbląska Pielgrzymka Piesza w drodze na Jasną Górę
(fot. hypotekyfidler.cz / Foter / CC BY)
KAI / ak

Od kilku dni XXIII Elbląska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę jest już na trasie. Hasłem tegorocznego pielgrzymowania są słowa: Wybierz Boga - szczęście gratis! Oficjalne pożegnanie pielgrzymów miało miejsce 27 lipca w katedrze św. Mikołaja w Elblągu, podczas Mszy św., której przewodniczył bp Józef Wysocki. W kolejnych dniach do grup elbląskich dołączyły na trasie pozostałe.

W swej homilii bp Wysocki wskazał, że czas pielgrzymki jest niepowtarzalny, a niepowtarzalność ta może być skarbem w duszy i sercu. Chodzi o wzrost duchowy, który może dokonać się w tym czasie. Przeżyjcie tajemnicę ludu Bożego pielgrzymującego - zachęcał biskup pomocniczy diecezji elbląskiej.

- W tym roku na Jasną Górę pielgrzymuje z diecezji elbląskiej ok. 800 osób. W ogromnej większości są to ludzie młodzi. Grupy pielgrzymkowe wychodzą nie tylko z Elbląga, ale także z Nowego Dworu Gdańskiego, Malborka, Sztumu, Kwidzyna, Pasłęka, Morąga, Iławy i Prabut. Nazwy niektórych z nich nawiązują do historycznych krain pruskich: Pogezania, Pomezania. Pielgrzymka elbląska należy do pięciu najdłuższych pielgrzymek w Polsce, ponieważ jej trasa wynosi 517 km i rozłożona jest na okres 16 dni - mówi kierownik i główny organizator EPP ks. dr Waldemar Maliszewski.

Elbląska Pielgrzymka Piesza powstała w 1993 r. i od tego czasu nieprzerwanie co roku na przełomie lipca i sierpnia podąża na Jasną Górę. W ciągu tych lat stała się miejscem duchowej przemiany dla uczestników, inspiracją do podjęcia drogi powołania kapłańskiego czy zakonnego oraz szkołą wiary i patriotyzmu. Ten ostatni wiąże się ze szczególnym przeżyciem dni związanych z rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Elbląska Pielgrzymka Piesza w drodze na Jasną Górę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.