Elżbieta II była "kobietą pokoju i do końca pozostała chrześcijanką"

Elżbieta II była "kobietą pokoju i do końca pozostała chrześcijanką"
Królowa Elżbieta II zmarła 8 września 2022 r. po 70 latach panowania na tronie Zjednoczonego Królestwa (fot. depositphotos.com)
vaticannews.va/mk

Elżbieta II w swych wypowiedziach mówiła, że "pokłada ufność w Bogu i myślę, że tak było. Przyczyniła się do większej otwartości na katolików i polepszenia relacji z anglikanami" - ocenił znawca brytyjskiej monarchii Jean des Cars.

Świat żegna dziś królową Elżbietę II. Zmarła w wieku 96 lat brytyjska monarchini zasiadała na tronie od 1952 r. - dłużej niż jakikolwiek monarcha w historii kraju. Na jej pogrzeb do Opactwa Westminsterskiego w Londynie przybyły delegacje z całego świata. Papieża Franciszka reprezentuje pochodzący z Anglii abp Paul Richard Gallagher, będący watykańskim odpowiednikiem ministra spraw zagranicznych. Królowa spocznie w Windsorze koło rodziców, siostry i męża.

Znawca brytyjskiej korony, Jean des Cars, podkreśla, że królowa bardzo lubiła dyskrecję i miała wielką delikatność w relacjach międzyludzkich. Przez całe życie była kobietą pokoju i do końca pozostała chrześcijanką. 

- Religia, nie tylko ta anglikańska była dla niej ważna. W ciągu swego życia spotkała pięciu papieży i wielokrotnie gościła w Watykanie. Miała rewolucyjne pomysły, jak choćby to, by mimo sprzeciwu [premiera Winstona] Churchilla, filmować swą koronację. Pamiętam, że byłem wtedy małym dzieckiem, ale miałem wrażenie, jak i Anglicy, że zostałem zaproszony do Westminsteru - wspomina biograf królowej, przypominając zarazem, że samo namaszczenie odbyło się za baldachimem, bo chciała uszanować ten moment sacrum. 

- W swych wypowiedziach mówiła, że pokłada ufność w Bogu i myślę, że tak było. Przyczyniła się do większej otwartości na katolików i polepszenia relacji z anglikanami - podkreśla Jean des Cars. Pytany czy Karol III pójdzie w ślady matki wskazuje, że trudno to jednoznacznie stwierdzić. Na pewno, jak mówi, z odejściem królowej Elżbiety zakończała się pewna epoka.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Grzegorz Dobiecki

O czym nie mówi się głośno?

Kto odpowiada za śmierć 150 tysięcy Amerykanów? Komu grozi wojna domowa, a gdzie żyje się jak w więzieniu? Który region świata jest bardziej skomplikowany niż montaż mebli z Ikei?...

Skomentuj artykuł

Elżbieta II była "kobietą pokoju i do końca pozostała chrześcijanką"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.