Elżbieta II poznała pięciu papieży. Szczególne więzy łączyły ją z Janem Pawłem II

Elżbieta II poznała pięciu papieży. Szczególne więzy łączyły ją z Janem Pawłem II
fot. PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA
PAP / pk

Zmarła w czwartek w wieku 96 lat królowa Elżbieta II poznała pięciu papieży, w tym Piusa XII, gdy nie była jeszcze monarchinią. Szczególnie bliskie więzy łączyły ją ze świętym Janem Pawłem II, który odwiedził Wielką Brytanię w 1982 roku. Wizytę złożył też następca papieża Polaka - Benedykt XVI. Monarchini odwiedziła kilka razy Watykan.

W 1951 roku, a więc rok przed tym, gdy została ogłoszona królową, na audiencji w Watykanie przyjął ją papież Pius XII.

Podczas kolejnej wizyty w Watykanie monarchini, która była głową Kościoła anglikańskiego, spotkała się z Janem XXIII w 1961 roku. Przypomina się, że papież pytał młodą Elżbietę II o imiona jej dzieci.

Jana Pawła II odwiedziła w 1980 i była to audiencja ściśle protokolarna.

Jan Paweł II jako pierwszy papież udał się z wizytą do Wielkiej Brytanii

W 1982 roku Jan Paweł II jako pierwszy papież udał się z wizytą do Wielkiej Brytanii. Intensywna pielgrzymka na przełomie maja i czerwca odbywała się w nadzwyczaj trudnym momencie konfliktu Wielkiej Brytanii i Argentyny o Falklandy. To z tego powodu w programie wizyty nie było żadnych spotkań papieża z brytyjskimi politykami. Jan Paweł II udał się natomiast do Buckingham Palace na spotkanie z królową Elżbietą. Nagrania filmowe z tej wizyty dokumentują serdeczny klimat, jaki panował między monarchinią a papieżem.

Po raz trzeci spotkali się w Watykanie w październiku w 2000 r., czyli w Roku Wielkiego Jubileuszu. Elżbieta II złożyła wizytę nie jako głowa Kościoła anglikańskiego, lecz jako głowa państwa. Nie wygłosili przemówień; wręczyli je sobie nawzajem w kopertach.

Królowa w swoim wystąpieniu podkreśliła zasługi papieża w przełamywaniu historycznych różnic i zbliżeniu katolików oraz anglikanów. Podziękowała też za jego zaangażowanie w proces pokojowy w Irlandii Północnej i walkę ze światowym ubóstwem. Napisała także, że jej wizyta w Roku Wielkiego Jubileuszu ma szczególne znaczenie.

Jan Paweł II w swoim tekście wyraził pragnienie, aby Europa była wolna od konfliktów i wierna swoim historycznym ideałom.

We wrześniu 2010 roku Benedykt XVI odwiedził Wielką Brytanię i spotkał się z Elżbietą II w Edynburgu. Głównym punktem jego podróży była beatyfikacja kardynała Johna Henry’ego Newmana, konwertyty. Ówczesny rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi opisał klimat spotkania jako "przyjacielski, radosny, serdeczny, rodzinny".

W kwietniu 2014 roku papież Franciszek przyjął monarchinię i jej męża, księcia Filipa w Watykanie. Para królewska przywiozła wtedy papieżowi koszyk specjałów. Elżbieta II, wręczając podarek, żartowała w rozmowie z papieżem, że przysmaki te są tylko dla niego.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Elżbieta II poznała pięciu papieży. Szczególne więzy łączyły ją z Janem Pawłem II
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.