Episkopat pracuje nad nowym programem kształcenia kleryków

Episkopat pracuje nad nowym programem kształcenia kleryków
(fot. BP KEP)
KAI / sz

Dyskusja nad opracowaniem modyfikującym zasady kształcenia kandydatów do kapłaństwa omawiano podczas obrad Komisji Duchowieństwa KEP, które odbyły się dziś w Warszawie. Dokument będzie uwzględniał m.in. przesunięcie się wiekowej granicy powołań w naszym kraju.

 

Dzisiejsze obrady były kolejnym etapem prac podjętych po opublikowaniu przez Stolicę Apostolską dokumentu o kształceniu seminaryjnym, pt. "Ratio fundamentalis formationis sacerdotalis". Każda konferencja Episkopatu ma teraz za zadanie adaptację ogólnych zasad do sytuacji lokalnego Kościoła.

"Program ten jest już ramowo opracowany i był omawiany przez polskich biskupów , ale wymaga szeregu szczegółowych rozstrzygnięć i dyskusji na kolejnych zebraniach Episkopatu" - powiedział KAI uczestniczący w dyskusji abp Józef Górzyński. Jak zaznaczył, jedną z okoliczności, która wymaga uwzględnienia w opracowywanym dokumencie jest przesuwanie się wieku powołań.

Nowością jest także wprowadzanie w Polsce roku propedeutycznego poprzedzającego właściwe nauczanie w seminariach oraz postawienie dużo większego akcentu na roku kończącym, tzw. duszpasterskim - wyjaśnił metropolita warmiński. "Trzeba na nowo dopasować się do sytuacji, którą mamy, działać adekwatnie do rzeczywistości" - dodał. Okres konsultacji ma zakończyć się w końcu lata.

DEON.PL POLECA

Abp Górzyński powiedział, że jednym z tematów spotkania były szkolenia, prowadzone pod kierunkiem o. Adama Żaka koordynatora KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży. Szkolenia ta prowadzone są obecnie w kolejnych metropoliach, dla przedstawicieli poszczególnych diecezji i środowisk Kościoła w całej Polsce - powiedział z satysfakcją metropolita warmiński. Mają one na celu wypracowanie oraz praktyczne wdrożenie programów prewencji (ochrony dzieci i młodzieży) we wszystkich polskich diecezjach i zgromadzeniach zakonnych. Dodał, że Komisja jest zadowolona z dynamiki tych działań.

Omawiano też szkic tradycyjnego listu Episkopatu do księży na Wielki Czwartek, będzie on zatwierdzony przez biskupów na najbliższym spotkaniu plenarnym.

Celem działania Komisji Duchowieństwa KEP jest m.in. troska o początkową i permanentną formację księży oraz opracowywanie zasad formacji kapłańskiej w Polsce. Komisji podlegają: Konferencja Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych, Sekcja Ojców Duchownych WSD Diecezjalnych i Zakonnych oraz Sekcja Stałej Formacji Kapłańskiej.

Komisja współpracuje z Krajową Radą Duszpasterstwa Powołań oraz z Centrum Ochrony Dziecka Akademii Ignatianum w Krakowie.

Przewodniczącym Komisji Duchowieństwa KEP jest abp Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Episkopat pracuje nad nowym programem kształcenia kleryków
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.