Episkopat rozpoczyna spotkanie, na którym wybierze nowego przewodniczącego

Episkopat rozpoczyna spotkanie, na którym wybierze nowego przewodniczącego
Fot. Depositphotos
PAP / pk

Episkopat Polski wybierze w środę bądź w czwartek nowego przewodniczącego. Zastąpi on sprawującego tę funkcję od 10 lat abp. Stanisława Gądeckiego. Wybory są tajne i decyduje większość głosów. Maksymalnie mogą być trzy tury głosowania.

Kandydatami na przewodniczącego mogą być tylko biskupi diecezjalni, których obecnie jest 42.

Natomiast zgodnie ze Statutem KEP prawo do udziału w głosowaniu mają wszyscy członkowie Konferencji Episkopatu, czyli biskupi diecezjalni i pomocniczy oraz biskupi pełniący szczególne zadania w Konferencji Episkopatu, zlecone przez Stolicę Apostolską lub przez samą Konferencję. Członkami Konferencji nie są zaś biskupi-seniorzy.

Kadencja przewodniczącego trwa 5 lat. Możliwa jest reelekcja na kolejne 5 lat.

DEON.PL POLECA

Wśród kandydatów media wymieniają: metropolitę częstochowskiego abp Wacława Depo, metropolitę gdańskiego abp. Tadeusza Wojdę SAC, metropolitę katowickiego abp. Adriana Galbasa SAC, metropolitę łódzkiego kard. Grzegorza Rysia oraz metropolitę gnieźnieńskiego - prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka.

Procedura wyboru zaczyna się od zgłaszania kandydatur przy obecności większości biskupów, którzy powinni być wezwani. Każdy z głosujących biskupów oddaje głos na jedną osobę. Wybór jest dokonany, gdy kandydat otrzyma 50 proc. plus jeden oddany głos.

Głosowanie jest tajne i odbywa się na specjalnie przygotowanych kartkach.

Jeśli po pierwszej turze nikt nie uzyska większości głosów, odbywa się drugie głosowanie, a po nim trzecie. W ostatnim biskupi głosują tylko nad dwoma kandydatami, którzy otrzymali największą liczbę głosów w drugiej turze i wybiera się zwykłą większością głosów. W sytuacji, jeśli dwie osoby otrzymają taką samą liczbę głosów, wówczas wybrany zostanie kandydat starszy wiekiem.

Następnie jest on pytany, czy przyjmuje wybór. Jeśli potwierdzi - zostaje przewodniczącym. Jeśli nie - głosowanie jest powtarzane.

Nowy przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przejmie obowiązki z chwilą wyboru.

Episkopat czekają nie tylko wybory przewodniczącego na kadencję 2024-2029, ale także wiceprzewodniczącego. Sposób wyboru jest taki sam. Do tej pory funkcję tę przez dwie kadencje pełnił abp Marek Jędraszewski.

Przewodniczący KEP - zgodnie ze statutem - zwołuje Radę Stałą, zebranie plenarne, radę biskupów diecezjalnych oraz przewodniczy obradom podczas tychże zebrań. Ponadto zaprasza wyjątkowo i w szczególnych przypadkach na zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski inne osoby, po wysłuchaniu Prezydium KEP.

Kieruje on całą Konferencją Biskupów, która koordynuje wszystkie prace duszpasterskie i charytatywne w Polsce i stanowi normy prawne Kościoła w Polsce. Przesyła sprawozdania i dokumenty z zebrań plenarnych oraz rady biskupów diecezjalnych do Stolicy Apostolskiej za pośrednictwem Nuncjatury Apostolskiej.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Andrzej Draguła

Niebanalne, esencjonalne i prowokujące do myślenia teksty o Kościele

Być z Kościołem, gdy przeżywa momenty swojej świetności, swój „złoty wiek”, nie jest trudno. Wyzwaniem stają się chwile, w których przechodzi on przez „noc”; okresy, gdy...

Skomentuj artykuł

Episkopat rozpoczyna spotkanie, na którym wybierze nowego przewodniczącego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.