Episkopat tworzy fundusz, z którego środki trafią do osób molestowanych

Episkopat tworzy fundusz, z którego środki trafią do osób molestowanych
(fot. depositphotos.com)
rp.pl / pp

Środki z funduszu zostaną przeznaczane na pomoc dla tych, którzy byli wykorzystywani seksualnie przez duchownych. Z pieniędzy będą opłacane terapie psychologiczne oraz program edukacyjno-stypendialny.

Fundusz ma zacząć działać w ciągu kilku miesięcy. Abp Wojciech Polak przyznaje w rozmowie z „Rzeczpospolitą”, że biskupi diecezjalni wyrazili zgodę na uruchomienie funduszu.

W tej chwili nie potrafię jeszcze powiedzieć, skąd będą pochodziły środki, bo ciągle nad tym pracujemy. Rozważane są różne modele. Myślę, że temat nie będzie budził kontrowersji i w ciągu kilku miesięcy ten program już ruszy – mówi prymas Polski.

Pieniądze trafią do osób, które były molestowane przez duchownych. Zostanie z nich opłacone m.in. wsparcie prawne, terapie psychologiczne oraz stypendia. Brane jest także pod uwagę stworzenie w kilku miastach poradni psychologiczno-prawnych, które oferowałyby pomoc duszpasterską.

Z pieniędzy można możliwe będzie też wsparcie działalności telefonu zaufania „Zranieni w Kościele".

A jest ono bardzo potrzebne, bo dziś telefon działa na zasadzie wolontariatu tylko raz w tygodniu, we wtorki, między godz. 19 a 22. Pod numerem 800 280 900 dyżurują psychoterapeutki i ich asystenci.

W zespole jest także 24 psychologów i psychoterapeutów oraz dziesięciu prawników w całej Polsce. Twórcy inicjatywy podkreślają, że telefon jest jednak dopiero początkiem długiego procesu wsparcia. A na to potrzebne są środki finansowe.

Od 12 marca, czyli od dnia uruchomienia telefonu, zadzwoniło ponad 80 osób.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ
18,83 zł
26,90 zł

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Episkopat tworzy fundusz, z którego środki trafią do osób molestowanych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.