Episkopat zdecydował, że powstanie Fundusz Medialny. Wiadomo, skąd będą pochodzić pieniądze

Episkopat zdecydował, że powstanie Fundusz Medialny. Wiadomo, skąd będą pochodzić pieniądze
Zebranie plenarne KEP na Jasnej Górze. Fot. Flickr / Episkopat News
KAI / mł

Biskupi postanowili o utworzeniu specjalnego Funduszu Medialnego, który ma powstać w oparciu o doroczną zbiórkę w parafiach. Jak mówił Bp Rafał Markowski, szef Rady KEP ds. Mediów i Komunikacji Społecznej, "działalność medialna wymaga <<środków bogatych>>, czyli w naturalny sposób potrzebne jest wsparcie finansowe mediów należących do KEP. 

We wtorek zakończyło się 396. zebranie plenarne KEP na Jasnej Górze. Wśród tematów poruszanych podczas zebrania była kwestia finansowania mediów należących do KEP.  To przede wszystkim Biuro Prasowe KEP, Katolicka Agencja Informacyjna i Fundacja OPOKA.  

To kolejna ze zmian zachodzących w Radzie ds. Mediów. Jak mówił bp Markowski, do tej pory była "ciałem raczej iluzorycznym", jednak jest wyraźna potrzeba, by je sposób działania stał się " adekwatny do wyzwań, z jakimi Kościół zmaga się na polu komunikacji medialnej". 

Zmiany w Radzie KEP ds. Mediów 

Bp Rafał Markowski poinformował biskupów o poczynaniach, jakie podjął na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy jako przewodniczący Rady KEP ds. Mediów i Komunikacji Społecznej. Podkreślił, że jako swoje zadanie postawił głęboką odnowę pracy Rady Episkopatu ds. Mediów - która dotąd była ciałem raczej iluzorycznym - tak, aby nowy sposób jej działania był adekwatny do wyzwań, z jakimi Kościół zmaga się na polu komunikacji medialnej.

DEON.PL POLECA

- U podstaw tego leży zamysł, aby odpowiedzialność za działalność medialną Kościoła i jego obraz w mediach wzięli na siebie przedstawiciele zasadniczych instytucji medialnych, reprezentujących Konferencję Episkopatu Polski, czyli Biuro Prasowe KEP, Katolicka Agencja Informacyjna i Fundacja OPOKA, wspomagani przez kompetentnych ekspertów – wyjaśnił bp Markowski.

Od pół roku szefowie tych instytucji tworzą wraz z bp. Markowskim odnowioną Radę KEP ds. Mediów i Komunikacji Społecznej, a w jej skład wszedł także sekretarz generalny Episkopatu bp Artur Miziński. Drugi krąg Rady – jak wyjaśnił bp Markowski - tworzy zespół niemal 30 konsultorów, reprezentujących środowisko katolickich redakcji, ekspertów akademickich czy innych środowisk opiniotwórczych. Konsultorzy ci zostali zgrupowani w trzech zespołach. Są to: Zespół ds. Badań i Analizy, Zespół ds. Strategii Medialnej i Zespół Redaktorów.

Fundusz Medialny KEP powstanie ze składek wiernych

Na obecnym zebraniu plenarnym Episkopatu bp Markowski zwrócił się z prośbą o zaaprobowanie pomysłu stworzenia specjalnego Funduszu Medialnego, który miałby powstać w oparciu o jednorazową, doroczną zbiórkę do puszek we wszystkich polskich parafiach. Argumentował, że działalność medialna wymaga „środków bogatych”, czyli w naturalny sposób potrzebne jest ich wsparcie finansowe. Wyjaśnił, że środki materialne nie są najważniejsze dla realizacji misji Kościoła, ale są wielką pomocą.

Biskup zwrócił uwagę, że media należące do KEP są ze swej natury instytucjami misyjnymi, które bez odpowiedniej bazy finansowej nie będą w stanie funkcjonować. W związku z czym zaproponował utworzenie specjalnego Funduszu Medialnego na ten cel. Pomysł ten został zaaprobowany przez Biskupów. Postanowiono, że pierwsza taka zbiórka ma nastąpić w przyszłym roku, po uprzednim opracowaniu statutu Funduszu Medialnego oraz szczegółowego regulaminu jego działania. Zająć się ma tym w najbliższych miesiącach Rada ds. Mediów i Komunikacji Społecznej.

KAI / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Monika Białkowska

Czasem „najprostsza droga do nieba” wiedzie przez piekło

„Zdradziły Jezusa i Kościół" – to zwykle słyszą siostry zakonne, które postanowiły odejść ze swoich zgromadzeń. Często towarzyszy temu izolacja albo w najlepszym wypadku niezrozumienie. A co...

Skomentuj artykuł

Episkopat zdecydował, że powstanie Fundusz Medialny. Wiadomo, skąd będą pochodzić pieniądze
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.