Essen: abp Skworc na uroczystościach zakończenia wydobycia węgla

Essen: abp Skworc na uroczystościach zakończenia wydobycia węgla
(fot. episkopat.pl)
KAI / pk

Metropolita katowicki został zaproszony przez biskupa diecezji Essen Franza-Josefa Overbecka na uroczystości związane z zakończeniem wydobycia węgla kamiennego w Niemczech.

Rok 2018 kończy wydobycie węgla kamiennego w Niemczech. Dwie ostatnie czynne kopalnie w tym kraju znajdują się na terenie diecezji Essen i Münster. 20 grudnia w katedrze diecezji Essen, leżącej w sercu Zagłębia Ruhry, będzie miało miejsce nabożeństwo ekumeniczne z udziałem biskupów Kościoła katolickiego oraz ewangelickiego z diecezji leżących w tym regionie. Zaproszeni są na nie także górnicy wraz z rodzinami. Przewidziany jest również udział władz państwowych i samorządowych.

Diecezja Essen podkreśla ścisły związek Kościoła z górnikami i ich rodzinami, które tworzyły żywe wspólnoty parafialne, ulegające w ostatnich dziesięcioleciach procesom przemian. Nastawione są jednak na przekazywanie wartości, wyrastających z ponad 200-letniej tradycji wydobywania węgla w tym regionie, wypracowanych w górniczej wspólnocie, której bliskie jest pozdrowienie "Szczęść Boże". I to górnicze pozdrowienie - jako oficjalne hasło - ma również towarzyszyć mieszkańcom diecezji Essen w przyszłości.

Niemiecka diecezja jest od lat połączona z archidiecezją katowicką relacjami partnerskimi. Bp diecezji Essen Franz-Josef Overbeck w liście zapraszającym Metropolitę Katowickiego do udziału w uroczystościach podkreślił, że Kościoły lokalne Katowic i Essen mają wiele do zawdzięczenia górnictwu, górnikom i ich rodzinom, tym bardziej, że w okresach kryzysu Zagłębie Ruhry było miejscem, gdzie osiedlało się wiele polskich i górnośląskich rodzin, które wzbogaciły tamtejszy Kościół i jego tradycje.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Essen: abp Skworc na uroczystościach zakończenia wydobycia węgla
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.