Etiopia: drony uderzyły w szkołę i obóz dla uchodźców, nie żyje 56 osób

Etiopia: drony uderzyły w szkołę i obóz dla uchodźców, nie żyje 56 osób
(Fot. pl.depositphotos.com)
KAI/dm

Co najmniej 56 osób zginęło, a kilkadziesiąt zostało rannych w wyniku nalotu dronów wojskowych na obóz dla uchodźców i szkołę w Dedebit, w etiopskim regionie Tigraj. Informację przekazały BBC i Reuters, powołując się na pracowników organizacji pomocowych.

Na krążących w mediach społecznościowych zdjęciach z lokalnego szpitala widać wielu rannych, w tym dzieci.

To jeden z najpoważniejszych ataków przeprowadzonych w trwającej od ponad roku wojnie.

Siły powietrzne z Addis Abeby od pewnego czasu używają dronów do likwidowania tigrajskich bojówek i kolumn wrogich pojazdów. Nowa broń, która przechyla szalę zwycięstwa na stronę urzędujących władz, pochodzi głównie z Turcji.

Kilka dni temu w podobny sposób zbombardowany został inny obóz dla uchodźców na północy kraju. W ten sposób ostatecznie skompromitowany został rozejm ogłoszony przez premiera Abiy Ahmeda.

Z drugiej strony szef rządu stara się o legitymizację swoich działań na arenie międzynarodowej. W tym celu nakazał uwolnienie znanego przywódcy etiopskiej opozycji Eskindera Nega, aresztowanego podczas krwawych protestów w 2020 roku.

Władze ogłosiły również zwolnienie z aresztu części opozycyjnych polityków, w tym członków Ludowego Frontu Wyzwolenia Tigraj. Swoje zadowolenie z tej decyzji wyraził sekretarz generalny ONZ António Guterres.

Łukasz Sośniak SJ/vaticannews.va/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Etiopia: drony uderzyły w szkołę i obóz dla uchodźców, nie żyje 56 osób
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.