"Eucharystia - Źródło, Szczyt i Misja Kościoła". Trzyletni program duszpasterski KEP na lata 2019-2022

"Eucharystia - Źródło, Szczyt i Misja Kościoła". Trzyletni program duszpasterski KEP na lata 2019-2022
(fot. bp kep / flickr)
PAP / pch

Duszpasterstwo eucharystyczne, wzmocnienie zaangażowania duchownych i świeckich w przeżywanie Eucharystii oraz świętowanie niedzieli - to główne założenia nowego programu duszpasterskiego, który przyjęli biskupi obecni na 379. Zebraniu Plenarnym KEP w Janowie Podlaskim.

Jak czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej KEP, zgromadzeni na nim biskupi przyjęli trzyletni program duszpasterski, który pod hasłem "Eucharystia - Źródło, Szczyt i Misja Kościoła" będzie obowiązywał w Kościele w Polsce w latach 2019-2022.

Program - napisali autorzy komunikatu - zwraca uwagę na potrzebę powoływania nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej, którzy mogą pomagać w parafiach, m.in. w niesieniu Komunii Świętej osobom chorym, starszym lub tym, którzy nie są w stanie uczestniczyć w mszy św.

"Celem programu jest pogłębienie wiedzy o Eucharystii i świadomości jej wpływu na rozwój życia chrześcijańskiego. Ma on także wzmocnić zaangażowanie osób duchownych i wiernych w przygotowanie i celebrację Eucharystii oraz ożywić chrześcijańską formację służby liturgicznej. Ponadto program pomoże w szerzeniu kultu eucharystycznego w parafii, ma także motywować do chrześcijańskiego świętowania niedzieli jako wartości kulturowo-społecznej i religijno-rodzinnej" - napisali biskupi.

Autorzy komunikatu zaznaczyli, że świętowanie niedzieli jest bezpośrednio związane z Eucharystią. "Właśnie poprzez udział w Eucharystii dzień Pański staje się także dniem Kościoła, który dzięki temu może spełniać skutecznie swoje zadanie jako sakrament jedności" - podkreślili.

Na zakończenie trzyletniego programu mają odbyć się kongresy eucharystyczne na poziomie Kościołów lokalnych. Program został przygotowany przez Komisję Duszpasterstwa pod kierunkiem przewodniczącego abpa Wiktora Skworca.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Eucharystia - Źródło, Szczyt i Misja Kościoła". Trzyletni program duszpasterski KEP na lata 2019-2022
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.