"Ewangelia nie jest ani konserwatywna ani liberalna"

"Ewangelia nie jest ani konserwatywna ani liberalna"
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / psd

Papież cieszy się nie tylko szeroką akceptacją, ale równocześnie jest konfrontowany z intensywną, wewnątrzkościelną debatą - uważa kard. Christoph Schönborn.

W rozmowie austriacką gazetą "Standard" metropolita Wiednia zwrócił uwagę, że papież, choć ma "wielką akceptację w środowiskach, które nie mają zbyt wiele do czynienia z Kościołem, to równocześnie spotyka się z mocną, znaczącą wewnątrzkościelną opozycją, która aktywnie i donośnie angażuje się w jego krytykę".

"Znacząca większość zgadza się z papieżem i jest zadowolona z jego działań, ale mamy również wiele zatroskanych głosów" - powiedział kard. Schönborn i przywołał skierowane do niego słowa Franciszka: "Musimy z życzliwością spróbować pozyskać wewnątrzkościelną opozycję".

Mimo tej wewnątrzkościelnej polaryzacji kardynał nie zgadza się z uproszczonym opisem jakoby istniał spór między konserwatystami a liberałami. "Ewangelia nie jest ani konserwatywna ani liberalna lecz jest wyzwaniem" - podkreślił kard. Schönborn.

DEON.PL POLECA


Wskazał na fakt, że Franciszek przy planowanych reformach celowo zachęca do debat i inicjuje wiele procesów. "Uruchamia pewne rzeczy i wtedy dochodzi do wewnętrznego poruszenia" - zaznaczył przewodniczący Konferencji Biskupów Austrii, wskazując na Synody Biskupów na temat rodziny, które miały miejsce w ostatnich dwóch latach.

Podczas pierwszego w 2014 r. wystąpienia biskupów były nad wyraz abstrakcyjne, ale już w 2015 r. biskupi o wiele mocniej trzymali się rzeczywistości. "Ten proces można określić jako drogę. Zmiany nie dokonują się, gdy osiągniemy punkt końcowy lecz tylko w drodze" - zaznaczył kardynał.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Ewangelia nie jest ani konserwatywna ani liberalna"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.