Filipiny: arcybiskup zaskoczony kardynalską nominacją

Filipiny: arcybiskup zaskoczony kardynalską nominacją
(fot. youtube.com)
KAI / ml

Z niewiarygodnym zdumieniem nominację na kardynała przyjął arcybiskup Capiz na Filipinach Jose F. Advincula. „Wcześniej nic nie słyszałem, nawet plotek” - powiedział 68-letni hierarcha w rozmowie z portalem Konferencji Episkopatu Filipin.

Arcybiskup Capiz na wyspie Panay powiedział, że jego radość z nominacji była stonowana. „Moją pierwszą reakcją był strach przed odpowiedzialnością. Jeśli pojawia się poczucie radości, jest ono bardzo małe, ponieważ moje myśli są skupione na powierzonej mi odpowiedzialności” - zaznaczył.

DEON.PL POLECA

W latach 2003-2005 abp Advincula był przewodniczącym Komisji Episkopatu ds. Rdzennej Ludności Filipin i członkiem różnych komisji, m. in. ds. kobiet, rodziny i życia oraz powołań kapłańskich. Obok Luisa Antonio Tagle, Gaudencio Rosalesa i Orlando Quevedo, abp Advincula będzie czwartym Filipińczykiem w Kolegium Kardynalskim. Ze względu na swój wiek kardynałowie Rosales i Quevedo nie mogą już brać udziału w przyszłym konklawe.

Również wielu katolików na Filipinach jest zaskoczonych nominacją, szerzej nieznanego, znawcy prawa kanonicznego. Jak podkreślają lokalne media zwykle godność kardynała przysługiwała arcybiskupowi Manili. Jak na razie arcybiskupstwo stolicy Filipin, od czasu przeniesienia się kard. Tagle do Watykanu na stanowisko prefekta Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, jest nie obsadzone.

Papież Franciszek ogłosił w niedzielę nazwiska 13 nowych kardynałów, w tym dwóch z Azji. Diecezja Capiz znajduje się na wyspie Panay położonej w archipelagu Visayas. Z powierzchnią 12 tys. kilometrów kwadratowych jest szóstą co do wielkości wyspą Filipin i czwartą pod względem liczby ludności z 4,4 mln mieszkańców.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Grzegorz Kramer SJ

Faceci nie mówią zbyt wiele o uczuciach i emocjach. Swoje serca otwierają przed bardzo małą liczbą osób. Czasami nie dopuszczają do siebie nikogo. To jest poważny błąd. Każdy z nas musi poznać swoje serce, zobaczyć,...

Skomentuj artykuł

Filipiny: arcybiskup zaskoczony kardynalską nominacją
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.