Filipiny: duchowni przepraszają wiernych za swe grzechy

(fot. shutterstock.com)
KAI / sz

Filipińscy duchowni przepraszają wiernych za swe grzechy. Tamtejsi wyżsi przełożeni zakonni wezwali księży i osoby konsekrowane do okazania skruchy za życie sprzeczne z kapłańskim i zakonnym stylem życia.

W ramach trwającego w tym kraju od grudnia ub.r. Roku Duchowieństwa i Osób Konsekrowanych, Stowarzyszenie Wyższych Przełożonych Zakonnych zorganizowało procesję pokutną w formie Drogi Krzyżowej. Odbędzie się ona 21 marca w Quezon City w aglomeracji Manili.

Procesja pokutna pod nazwą "Droga Krzyżowa, droga uzdrowienia" będzie odpowiedzią na wezwania biskupów do księży i osób konsekrowanych o "szczerą refleksję oraz pokorną skruchę i zadośćuczynienie".

Modlitwa pokutna będzie wzorowana na akcie pokutnym św. Jana Pawła II z 2000 r., gdy przepraszał on za grzechy ludzi Kościoła wobec Żydów, heretyków, kobiet, Cyganów i ludów pierwotnych.

DEON.PL POLECA


Stacje Drogi Krzyżowej w Quezon City będą odzwierciedlały problemy społeczne Filipin, w tym głód, ubóstwo, bezdomność, handel ludźmi, uzależnienie od narkotyków i zabójstwa.

- Niech ta procesja pokutna stanie się drogą uzdrowienia Kościoła, narodu i kraju - życzy sekretarz generalny Stowarzyszenia, o. Dexter Toledo, franciszkanin.

Do rewizji stylu życia i sprawdzenia, czy pozostają wierni swej misji w codziennym życiu wezwał niedawno duchownych bp Gerardo Alminaza z diecezji San Carlos, kierujący komisją episkopatu ds. seminariów. Zaapelował on o przyjrzenie się, jak dużo czasu i środków poświęcają oni swym obowiązkom.

- Jak wiele otrzymanych od ludzi pieniędzy przeznaczam na edukację swoich bratanków i siostrzenic? Czy zadowalam się działającym telefonem, czy też muszę mieć najnowszy model Blackberry lub iPhone’a? Jak wielu przyjaciół mam wśród bogatych, klasy średniej, ubogich? Ile domów biednych odwiedziłem? Jaką aktywność społeczną podejmuję? Gdzie i z kim? - pytał hierarcha, przemawiając w seminarium duchownym w Manili na dorocznym spotkaniu poświęconym formacji kapłańskiej.

Wskazał, że comiesięczne sprawozdanie finansowe księdza jest "dokumentem duchowym", ukazującym jego wartości i priorytety. Wyraził przy tym przekonanie, iż upodabnianie siędo Chrystusa oznacza pytanie nie o to, co zyskam, ale co mogę dać Panu i bliźnim. - Odnowione duchowieństwo jest potrzebne dla odnowionego Kościoła, a odnowiony Kościół jest niezbędny dla odnowionego kraju. Formacja ma więc tak kluczowe znaczenie - stwierdził bp Alminaza, dodając, że ksiądz jest "produktem nieukończonym".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Filipiny: duchowni przepraszają wiernych za swe grzechy
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.