Filipiny: Kościół przeciwny ustawie antyterrorystycznej
Kościół katolicki wraz z wieloma organizacjami społecznymi daje wyraz swego sprzeciwu wobec nowej ustawy antyterrorystycznej. Pomimo protestów nowe prawo przyjęła Izba Reprezentantów i czeka ono na podpis prezydenta Rodrigo Duterte, który jest jego zwolennikiem.
Niepokoi zwłaszcza szeroka i niejasna definicja terroryzmu, którą będzie można wykorzystać do atakowania opozycji, deptania praw człowieka i swobód obywatelskich, jak również możliwość aresztowania obywateli bez nakazu sądowego i przetrzymywania ich do 24 godzin na polecenie nowo powołanego organu pod nazwą Rada ds. Walki z Terroryzmem (ATC). Ponadto ustawa osłabia trójpodział władzy, zwiększa system kontroli obywateli, a także znosi wypłacanie odszkodowań osobom zatrzymanym z powodu fałszywych zarzutów, co zwiększa ryzyko nadużyć ze strony policji. Oświadczenie w tej sprawie ogłosili: biskup pomocniczy stołecznej archidiecezji Manila Broderick Pabillo oraz konsulta wyższych przełożonych zakonnych Filipin.
Z kolei Krajowe Stowarzyszenie Edukacji Katolickiej, grupujące półtora tysiąca placówek oświatowych w całym kraju, nazwało nowe prawo problematycznym, m.in. ze względu na nakaz współpracy ministerstwa edukacji i komisji ds. szkolnictwa wyższego z Radą ds. Walki z Terroryzmem, co - zdaniem stowarzyszenia – da jej wgląd w poufne informacje o studentach i ingerować w działalność akademicką. Może to więc zagrażać wolności edukacji, gwarantowanej przez konstytucję Filipin.
Stowarzyszenie wzywa do napisania nowej ustawy, która skutecznie zwalczałaby terroryzm, nie naruszając konstytucyjnych praw.
Skomentuj artykuł