Filipiny: Kościół przeciwny ustawie antyterrorystycznej

Filipiny: Kościół przeciwny ustawie antyterrorystycznej
fot. depositphotos
1 rok temu
KAI / sz

Kościół katolicki wraz z wieloma organizacjami społecznymi daje wyraz swego sprzeciwu wobec nowej ustawy antyterrorystycznej. Pomimo protestów nowe prawo przyjęła Izba Reprezentantów i czeka ono na podpis prezydenta Rodrigo Duterte, który jest jego zwolennikiem.

Niepokoi zwłaszcza szeroka i niejasna definicja terroryzmu, którą będzie można wykorzystać do atakowania opozycji, deptania praw człowieka i swobód obywatelskich, jak również możliwość aresztowania obywateli bez nakazu sądowego i przetrzymywania ich do 24 godzin na polecenie nowo powołanego organu pod nazwą Rada ds. Walki z Terroryzmem (ATC). Ponadto ustawa osłabia trójpodział władzy, zwiększa system kontroli obywateli, a także znosi wypłacanie odszkodowań osobom zatrzymanym z powodu fałszywych zarzutów, co zwiększa ryzyko nadużyć ze strony policji. Oświadczenie w tej sprawie ogłosili: biskup pomocniczy stołecznej archidiecezji Manila Broderick Pabillo oraz konsulta wyższych przełożonych zakonnych Filipin.

Z kolei Krajowe Stowarzyszenie Edukacji Katolickiej, grupujące półtora tysiąca placówek oświatowych w całym kraju, nazwało nowe prawo problematycznym, m.in. ze względu na nakaz współpracy ministerstwa edukacji i komisji ds. szkolnictwa wyższego z Radą ds. Walki z Terroryzmem, co - zdaniem stowarzyszenia – da jej wgląd w poufne informacje o studentach i ingerować w działalność akademicką. Może to więc zagrażać wolności edukacji, gwarantowanej przez konstytucję Filipin.

Stowarzyszenie wzywa do napisania nowej ustawy, która skutecznie zwalczałaby terroryzm, nie naruszając konstytucyjnych praw.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
25,83 zł
36,90 zł

Są takie momenty, kiedy brakuje nam tchu.
Są takie chwile, kiedy nie mamy już na nic sił.
Są takie dni, kiedy trudno nam dostrzec nadzieję.

Nadziejnik, który trzymasz w swoich rękach, jest właśnie...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Filipiny: Kościół przeciwny ustawie antyterrorystycznej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.