Ksiądz Gurgacz "Sem" wśród 16 zidentyfikowanych ofiar komunistycznego terroru

Ksiądz Gurgacz "Sem" wśród 16 zidentyfikowanych ofiar komunistycznego terroru
Fot. IPNtvPL / YouTube
PAP / pk

W Pałacu Prezydenckim trwa uroczystość przekazania not identyfikacyjnych rodzinom 16 ofiar komunistycznego aparatu terroru, wśród nich ks. Władysława Gurgacza, ps. Sem, kapelana Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej. Zostali oni zidentyfikowani dzięki pracom Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

Władysław Gurgacz - ps. Sem - urodził się 2 kwietnia 1914 w Jabłonicy Polskiej. Absolwent gimnazjum w Korczynie. W 1931 r. wstąpił do Towarzystwa Jezusowego w Starej Wsi, a w 1942 otrzymał święcenia kapłańskie. W latach 1945–1947 był kapelanem szpitalnym w Gorlicach, a później (1947–1948) u sióstr służebniczek w Krynicy. Tu związał się z oddziałem zbrojnym antykomunistycznej Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej.

DEON.PL POLECA
Polska Podziemna Armia Niepodległościowa powstała jesienią 1947 r. i grupowała młodzież z Nowego Sącza i okolic. Jezuita odprawiał msze św. dla partyzantów i otaczał ich duchową opieką. Przybrał pseudonim "Sem" – wywodzący się od inicjałów "SM", którymi podpisywał malowane przez siebie obrazy.

W lipcu 1949 r. po nieudanej akcji Polskiej Poziemnej Armii Niepodległościowej w Krakowie mógł uciekać, ale czekał na zatrzymanie, bo jak tłumaczył "chciał być ze swoimi chłopcami". Po pokazowym procesie – nazywanym przez władze procesem "bandy Gurgacza" - został skazany przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Krakowie na karę śmierci. W ostatnim słowie ks. Gurgacz miał powiedzieć: "Na śmierć pójdę chętnie. Cóż to jest zresztą śmierć?… Wierzę, że każda kropla krwi niewinnie przelanej zrodzi tysiące przeciwników i obróci się wam na zgubę". Wyrok, przez strzał w tył głowy, wykonano 14 września 1949 r. w więzieniu przy ul. Montelupich w Krakowie.

Zrehabilitowany został 20 lutego 1992 r. W 2008 r. prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył go pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Szczątki ks. Gurgacza zostały odnalezione na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Część polskich historyków nazywa go "Popiełuszką czasów stalinowskich".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Fabularyzowany dokument o życiu i śmierci ks. Władysława Gurgacza

Ksiądz Gurgacz był jezuitą, kapelanem Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej. Głosił prawdę w czasach niewoli komunistycznej. Nie zostawił młodych żołnierzy, którzy z bronią w ręku przeciwstawili się...

Skomentuj artykuł

Ksiądz Gurgacz "Sem" wśród 16 zidentyfikowanych ofiar komunistycznego terroru
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.