Finał Konkursu Wiedzy Biblijnej

Finał Konkursu Wiedzy Biblijnej
(fot. Jonas Ahrentorp / CC BY-SA 2.0 / flickr.com)
KAI / mg

W Niepokalanowie rozpoczyna się dziś dwudniowy finał XIX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, którego organizatorem jest Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana". To jedna z największych inicjatyw biblijnych w kraju adresowana do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Odbywa się pod patronatem Prymasa Polski i Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. W eliminacjach szkolnych udział wzięło ok. 30 tysięcy młodych.

Do finału przystąpią reprezentanci wszystkich polskich diecezji, którzy znaleźli się w trójce zwycięzców na etapach diecezjalnych, przeprowadzonych w całej Polsce 21 kwietnia br. W skali kraju, wzięło w nich wówczas udział ok. 2 tys. uczestników, wyłonionych z 30 tys. wszystkich biorących udział w tegorocznej edycji. Do Niepokalanowa przyjedzie ponad 120 "młodych biblistów" dla których, obok sprawdzianu wiedzy, przygotowywane jest prawdziwe Święto Słowa i przestrzeń do tworzenia wspólnoty młodego Kościoła.

DEON.PL POLECA
Poza samymi eliminacjami złożonymi z części pisemnej i ustnej, uczestnicy pierwszego dnia finału (1 czerwca) wezmą udział w nabożeństwie Słowa, które będą współanimowali oraz przeniosą się w artystyczną podróż do Ziemi Świętej, a to za sprawą wyjątkowego koncertu z akompaniamentem instrumentów biblijnych, w wykonaniu muzyka i podróżnika po miejscach świętych, Michała Kaczora. O 21.00 zaplanowano wspólny Apel Jasnogórski przed bazyliką Matki Bożej. Centralnym punktem finałowego spotkania będzie jutro (2 czerwca) Eucharystia pod przewodnictwem bp. Wiesława Szlachetki z archidiecezji gdańskiej, celebrowana z udziałem księży związanych z Konkursem.

Młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych będą towarzyszyli w Niepokalanowie ich katecheci, w tym szerokie grono księży i sióstr zakonnych. Wcześniej, w znakomitej większości, uczestniczyli oni w VIII Ogólnopolskim Spotkaniu Młodych z Biblią, które odbyło się 13-14 maja br. na Jasnej Górze. Stanowiło ono pewną formę nagrody dla zwycięzców etapów diecezjalnych i miało charakter formacyjno-warsztatowy, przygotowujący do czerwcowych zmagań finałowych.

Tegoroczny zakres biblijnego konkursu obejmuje Księgę Jonasza, Ewangelię wg św. Łukasza i Dzieje Apostolskie. W ten sposób tematyka konkursowa wpisuje się w program duszpasterski Kościoła w Polsce, który przebiega pod hasłem "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię".

Każdego roku troską organizatorów jest, by finały i sam Konkurs Biblijny przyczyniały się do rozmiłowania młodych w Słowie Chrystusa i budowały wśród nich autentyczną wspólnotę Jego uczniów. Do tego zmierzają również inne metody formacji biblijnej, podejmowane wokół tego dzieła: warsztaty, spotkania modlitewne i ukazywanie ludzi, którzy swoje życie oparli na Ewangelii, o co w ciągu całego roku starają się koordynatorzy w różnych diecezjach.

Inspirujący i ożywczy dla organizatorów jest w tym dziele pontyfikat papieża Franciszka, w którym tak wyraźnie zaznaczana jest potrzeba zwrócenia się wiernych ku Ewangelii, by czerpać z niej nie tylko życiowe wskazówki, ale także autentyczną radość, która jest zupełnie inna od tej, jaką oferuje człowiekowi świat.

Na zwycięzców XIX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej czekają indeksy uprawniające do podjęcia nauki bez egzaminów wstępnych, w trybie dziennym, na czternastu kierunkach studiów, takich jak: teologia, historia, filozofia, ale także dziennikarstwo i komunikacja społeczna, socjologia czy politologia. Ich fundatorem jest jedenaście renomowanych uczelni wyższych, w tym Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Uniwersytet Śląski i Uniwersytet Białostocki.

Ponadto, trzy pierwsze miejsca, premiowane są pielgrzymkami do Ziemi Świętej, Rzymu i Wilna, które przysługują także katechetom zwycięzców Konkursu. Czekają na nich również ciekawe zestawy książkowe, upominki rzeczowe i prenumeraty czasopism katolickich. Fundatorem głównych nagród w finale jest firma Grupa Inco S.A., Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana" oraz Biuro Turystyki i Transportu Novum Travel z Więcborka.

Honorowy patronat nad XIX Ogólnopolskim Konkursem Wiedzy Biblijnej objęli abp Wojciech Polak Prymas Polski i abp Stanisław Gądecki przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski oraz szerokie grono ordynariuszy polskich diecezji.

Wśród patronów medialnych znajdują się m.in.: Tygodnik Katolicki Niedziela, Gość Niedzielny, Nasz Dziennik, Idziemy, Droga, Miesięcznik Civitas Christiana, Radio Jasna Góra. Dzieło wspierają także Katolicka Agencja Informacyjna oraz portale: Opoka, Deon i Wiara.

Konkurs Biblijny organizowany od 19. lat przez Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana" należy do najważniejszych projektów realizowanych przez tę organizację i stanowi jedno z największych dzieł formacyjnych, które każdego roku obejmuje 30 tys. Młodych, uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Stowarzyszenie jako misję obrało sobie kształtowanie dojrzałych postaw chrześcijańskich laikatu, w sferach takich jak kultura, edukacja, działania na rzecz rodziny, pracy i samorządności, by odpowiedzialnie współkształtować rzeczywistość polską, w myśl nauczania społecznego Kościoła.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Finał Konkursu Wiedzy Biblijnej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.