Franciszek kładzie akcent na Kościół lokalny

Franciszek kładzie akcent na Kościół lokalny
(fot. Grzegorz Gałązka/galazka.deon.pl)
Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie

Papież zdecydował się na modyfikację obrzędu nałożenia paliuszy nowym arcybiskupom metropolitom. Paliusz to wełniana wstęga symbolizująca szczególny związek Ojca Świętego z metropolitami. Odtąd Papież nie będzie nakładał paliusza. Przekaże go jedynie w formie prostej, a obrzęd nałożenia odbędzie się w diecezji pod przewodnictwem nuncjusza.

Nadal wymagany jest jednak udział nowych metropolitów w koncelebrze Mszy papieskiej 29 czerwca w Watykanie, kiedy to Papież dokonuje poświęcenia paliuszy. O znaczeniu wprowadzonych przez Franciszka zmian mówi mistrz papieskich ceremonii liturgicznych ks. Guido Marini.

"Znaczenie tej modyfikacji polega na silniejszym zaakcentowaniu relacji nowo mianowanych arcybiskupów metropolitów z ich Kościołem lokalnym - powiedział Radiu Watykańskiemu papieski ceremoniarz. - Ma to umożliwić również większej liczbie wiernych oraz biskupów z diecezji sufragalnych udział w tym tak ważnym obrzędzie nałożenia paliusza. Dzięki temu zachowuje się pełne znaczenie liturgii z 29 czerwca, która podkreśla relację komunii, w tym komunii hierarchicznej między Ojcem Świętym i nowymi arcybiskupami. Zarazem jednak zyskuje się nowe znaczenie w postaci związku z Kościołami lokalnymi".

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Franciszek kładzie akcent na Kościół lokalny
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.