Franciszek, media i choroby Kurii Rzymskiej

Franciszek, media i choroby Kurii Rzymskiej
(fot. EPA/ETTORE FERRARI)
6 lat temu
KAI / slo

Z mieszanymi uczuciami patrzy na relacje papieża Franciszka z mediami abp Georg Gänswein. "Papież umiejętnie obchodzi się z mediami i zręcznie je wykorzystuje" - powiedział arcybiskup kurialny w rozmowie z "Christ & Welt", najnowszego wydania dodatku do niemieckiego tygodnika "Die Zeit".

Prefekt Domu Papieskiego zauważył jednak, że niektóre wypowiedzi papieża doprowadziły do nieporozumień i były często opacznie rozumiane, dlatego rzecznik Watykanu, ks. Federico Lombardi musiał interweniować i je wyjaśniać.

- Kto z uwagą słucha słów papieża rozpozna w nich jasne orędzie - powiedział abp Gänswein. Jego zdaniem Franciszek największy akcent kładzie na "misje" i "ewangelizację".

- Ten aspekt przewija się jako myśl przewodnia. U niego nie ma żadnego wewnątrzkościelnego egotyzmu, żadnego skupiania się na sobie lecz głoszenie światu Ewangelii - zaznaczył prefekt Domu Papieskiego, który jest odpowiedzialny m. in. za organizację oficjalnych spotkań papieża. Równocześnie nadal pełni funkcję osobistego sekretarza papieża seniora Benedykta XVI, który po swoim ustąpieniu mieszka w przebudowanym klasztorze w Ogrodach Watykańskich.

Próby kreowania Benedykta XVI na "antypapieża" abp Gänswein określił jako "teologiczne podżeganie".

- Jest to konstruowanie sztucznego przeciwieństwa, które w rzeczywistości nie istnieje. Nie znam żadnych doktrynalnych wypowiedzi papieża Franciszka sprzecznych z poglądami jego poprzednika - powiedział arcybiskup kurialny i dodał: - Byłoby to absurdem.

Przypomniał, że "istota sakramentów nie zależy od uznania któregoś z duchowych pasterzy, lecz została dana Kościołowi przez Pana". - Dotyczy to również sakramentu małżeństwa - zaznaczył abp Gänswein odnosząc się do dyskusji jaka wywiązała się po tym, jak Benedykt XVI w wydaniu swoich dzieł zebranych zmienił tekst z 1972 roku na temat osób rozwiedzionych żyjących w nowych związkach.

Papież Ratzinger senior usunął w nim ustęp, w którym opowiadał się wtedy za dopuszczeniem, pod pewnymi warunkami, rozwiedzionych w nowych związkach do sakramentu pokuty i Komunii św. W nowej redakcji papież senior proponuje tylko usprawnienie procedury stwierdzania nieważności małżeństwa.

- Tą redakcyjną ingerencją papież senior w żadnym wypadku nie chciał ingerować w obrady synodu na temat małżeństwa i rodziny - podkreślił abp Gänswein i dodał, że przepracowanie tego fragmentu tekstu z 1972 r. nastąpiło dużo wcześniej, a to, że zbiegło się z synodem, było czystym przypadkiem.

- Każdy orientujący się wie, że papież Benedykt XVI od 1981 r. nie podzielał już takiego poglądu, a zatem od ponad 30 lat! - podkreślił abp Gänswein. Ponadto jako prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Joseph Ratzinger przy różnych okazjach jasno wyrażał swoje stanowisko w tej sprawie.

Abp Gänswein pytany z jakimi uczuciami przyjął przemówienie Franciszka do Kurii Rzymskiej z okazji Bożego Narodzenia, w którym papież mówił o "15 grzechach" powiedział: - Naturalnie pytałem siebie: Co mnie dotyczy? Jaką z tych chorób jestem zainfekowany? Co wymaga korekty?.

- Na moim stanowisku muszę myśleć o moich wielu kartonach do przeprowadzki - powiedział abp Gänswein odnosząc się do tego fragmentu przemówienia Franciszka, którym papież piętnuje "chorobę gromadzenia" dóbr materialnych.

- Od czasu wyprowadzki z Pałacu Apostolskiego, po rezygnacji z urzędu papieskiego Benedykta XVI w lutym 2013 r., nadal wiele moich rzeczy leży zapakowanych w pomieszczeniach gospodarczych - powiedział i dodał: Widzę to, ale nadal nie rozpoznaję w tym choroby.

Zdaniem arcybiskupa co dokładnie chciał osiągnąć papież przez swoje przemówienie dla wielu jego kolegów z Kurii Rzymskiej nie jest całkowicie jasne. - Oczywiście papież uznał za konieczne powiedzieć to jasno i doprowadzić do rachunku sumienia. Na podstawie tego jednak można skonstruować tezę, że między papieżem a Kurią jest rysa, a taka interpretacja jest absurdalna. Jest to woda na młyn dla tych, którzy chcą takiej wykładni - podkreślił abp Gänswein.

W tradycyjnym przemówieniu do Kurii Rzymskiej z okazji Bożego Narodzenia 22 grudnia ub.r. Franciszek zachęcił swoich współpracowników do dokonania rachunku sumienia i wymienił 15 chorób od zarozumiałości po czucie się niezastępowalnym, od duchowego Alzheimera po dążenie do gromadzenia pieniędzy i władzy, od zamkniętych kręgów po "zyski doczesne" i "terroryzm plotek".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Franciszek, media i choroby Kurii Rzymskiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.