Franciszek oddał hołd Piusowi X. "Nie jest zmonopolizowany przez pewne grupy"

Franciszek oddał hołd Piusowi X. "Nie jest zmonopolizowany przez pewne grupy"
Fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl
KAI / pk

Papież Franciszek czuje się blisko związany ze swoim poprzednikiem św. Piusem X, który rządził Kościołem w latach 1903-1914, w swoim zaangażowaniu na rzecz pokoju. Napisał o tym w przedmowie do książki opublikowanej w środę przez włoską oficynę Edizioni Kappadue. Jednocześnie Franciszek zaznaczył, że Giuseppe Melchiorre Sarto "nie jest uwięziony w minionych epokach historii lub zmonopolizowany przez pewne grupy, ale należy do dzisiejszego Kościoła, do ludzi Kościoła". Zdaniem Franciszka Pius X był "papieżem dla wszystkich".

Franciszek przypomniał, że Pius X płakał w obliczu I wojny światowej, która wybuchła w ostatnim roku jego pontyfikatu. "Błagał potężnych, by złożyli broń. Jak blisko czuję się z nim w tym tragicznym czasie na świecie" - napisał Franciszek we wstępie do książki pt. "Omaggio a Pio X. Ritratti coevi" (Hołd dla Piusa X. Współczesne portrety) ks. Lucio Bonory, w której pracownik Sekretariatu Stanu zebrał 80 wizerunków papieża.

Franciszek: Zawsze ceniłem Piusa X

"Zawsze ceniłem Piusa X z wielu powodów" - wyznał Franciszek. Szczególnie za zaangażowanie swojego poprzednika w katechezę i sakrament Eucharystii. "Pius wyjaśnił całemu Kościołowi, że bez Eucharystii i bez przyjęcia prawd objawionych, osobista wiara słabnie i umiera" - napisał Franciszek i przypomniał zarazem, że papież Pius założył Papieski Instytut Biblijny.

Franciszek zwrócił uwagę, że peregrynacja relikwii papieża, który został kanonizowany w 1954 r., do północnowłoskich diecezji Treviso, Padwy i Wenecji w ubiegłym roku pokazała, "iż Pius X nie jest uwięziony w minionych epokach historii lub zmonopolizowany przez pewne grupy, ale należy do dzisiejszego Kościoła, do ludzi Kościoła, to znaczy do ochrzczonych w każdym wieku, którzy chcą być wierni Ewangelii i swoim pasterzom, i którzy postrzegają świętych jako prawdziwe wzory życia i ich szczerych towarzyszy w drodze za Jezusem i Ewangelią, czerpiąc z przykładów i wyborów ich życia. Niech żyje św. Pius X i niech żyje głęboko w sercu dzisiejszego Kościoła!" - stwierdził Franciszek.

DEON.PL POLECA

Pius X, którego świeckie nazwisko brzmiało Giuseppe Melchiorre Sarto i który pochodził z prowincji Treviso w regionie Wenecji Euganejskiej, jako papież przeprowadził odnowę liturgii i promował Eucharystię, udostępniając wcześniej sakrament Komunii św. dzieciom i zachęcając wszystkich wierzących do częstego przystępowania do sakramentu. Potępił modernizm jako herezję i starał się chronić Kościół przed jego wpływem. Wśród licznych kanonizacji przeprowadzonych przez Piusa X znalazły się kanonizacje Bernadetty Soubirous i Teresy z Lisieux.

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gerhard Ludwig Müller

Skała pośród wzburzonego morza

Papiestwo to jedna z najbardziej niezwykłych instytucji świata. W równej mierze fascynuje, co wywołuje gorące dyskusje. Ta książka wyjaśnia narosłe przez wieki kontrowersje i pozwala zrozumieć misję papieża w Kościele i...

Skomentuj artykuł

Franciszek oddał hołd Piusowi X. "Nie jest zmonopolizowany przez pewne grupy"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.