Franciszek: promujmy kulturę spotkania

Franciszek: promujmy kulturę spotkania
Papież Franciszek (Fot. PAP/EPA/Alessandro Di Meo)
KAI/dm

Papież Franciszek spotkał się 23 maja z uczestnikami światowego spotkania zorganizowanego przez Międzynarodowy Ruch Edukacyjny Scholas Occurentes. To właśnie w jego ramach przed rokiem ustanowił Uniwersytet Sensu jako instytucję formacyjną o statusie autonomicznego uniwersytetu z siedzibą w Watykanie. Celem tych starań jest większa troska o edukację osób wykluczonych oraz promowanie kultury spotkania i braterstwa.

Działalność Scholas Occurrentes prowadzona jest na pięciu kontynentach a w ramach Uniwersytetu Sensu jednoczy 157 uniwersytetów w 35 krajach. Na spotkanie do Watykanu przybyli rektorzy wielu uczelni, przedstawiciele świata kultury, polityki i technologii oraz młodzi ludzie szeroko oddziałujący w swoich lokalnych wspólnotach.

Przez trzy dni odbywały się prace w grupach, gdzie zastanawiano się m.in. nad tym, jak w centrum edukacji postawić na nowo osobę ludzką z całą jej wyjątkowością a nie tylko jej konkretne umiejętności. Rozmawiano także o tym, jak edukacja może przyczyniać się do kształtowania dobra wspólnego niezależnie na pochodzenie, religię czy narodowość.

Spotkanie z Franciszkiem przybrało formę swobodnej dyskusji, podczas której młodzi pytali m.in. o to, jak sobie radzić z bólem, wykluczeniem i hejtem. Papież podkreślił, że kiedy ból otwiera się na drugiego staje się życiodajny. Przestrzegł przed zamykaniem się w samotności i noszeniem w sobie uraz.

DEON.PL POLECA

- Trzeba mieć otwarte serca, one są antidotum na jad podziałów - mówił papież.

Młodzież z różnych kontynentów zachęcił do odważnego realizowania swych marzeń. - Kultura i sztuka otwierają przed nami nowe horyzonty, uczą nas drogi życia - podkreśli.

Wskazał też na konieczność promowania kultury spotkania, która może wnosić transcendencję we współczesny świat.

KAI/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Elisabeth Lukas

Starasz się zmienić, ale nie wiesz, w którym kierunku?
W relacji dajesz z siebie wszystko, a coś nadal nie wychodzi?
Szukasz właściwej drogi, ale nie masz pojęcia, jak ją odnaleźć?

Może warto coś...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Franciszek: promujmy kulturę spotkania
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.