Wspólna podróż Franciszka i Bartłomieja do Nicei? Będą świętować rocznicę Soboru Nicejskiego

Wspólna podróż Franciszka i Bartłomieja do Nicei? Będą świętować rocznicę Soboru Nicejskiego
Fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl
KAI / pk

Sobór Nicejski, pierwszy sobór ekumeniczny w historii, odbył się w 325 roku, a w przyszłym roku przypada jego 1700. rocznica. Być może będą ją wspólnie świętować Bartłomiej I i papież Franciszek.

- Papież Franciszek pragnie wspólnie świętować rocznicę Soboru Nicejskiego i planuje przyjechać do naszego kraju, aby odwiedzić Patriarchat Konstantynopola, a następnie do Nicei i Iznika na ważne historyczne obchody tej rocznicy - stwierdził 18 maja Bartłomiej I. Duchowy zwierzchnik prawosławia wypowiedział te słowa na zakończenie swojej wizyty w Lizbonie, po Boskiej Liturgii odprawionej w kościele katolickim Nossa Senhora da Vitória w centrum Lizbony, w obecności patriarchy Lizbony Rui Valério.

Jak zauważa włoski watykanista, Andrea Gagliarducci na razie jest to tylko życzenie i dopiero okaże się, czy się spełni. Ale Ekumeniczny Patriarcha Konstantynopola i tak chciał to ogłosić, wiedząc, że taka wola istnieje i jest realna.

Podczas Soboru Nicejskiego został Chrystus został ogłoszony jako współistotny Ojcu

Należy przypomnieć, że Sobór Nicejski, pierwszy sobór ekumeniczny w historii, odbył się w 325 roku, a w przyszłym roku przypada jego 1700. rocznica. Podczas tego soboru Syn został ogłoszony współistotnym Ojcu w Symbolu Nicejskim (Credo) używanym do dziś z dodatkami konstantynopolitańskimi i ustanowił obchody Wielkanocy po równonocy wiosennej. Był to sobór niepodzielonego Kościoła i ma wielką wymowę symboliczną.

DEON.PL POLECA

Należy dodać, że w przyszłym roku obchodzony będzie Jubileusz zwyczajny, a Wielkanoc chrześcijanie Wschodu i Zachodu będą obchodzone tego samego dnia, gdyż jej data według kalendarza juliańskiego i gregoriańskiego jest zbieżna. 

Podczas konferencji prasowej Bartłomiej dodał, że wkrótce zostanie powołany komitet organizacyjny spotkania, składający się z czterech katolików i czterech prawosławnych. Pierwsze spotkanie komitetu odbędzie się za kilka dni w Stambule.

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Wit Chlondowski OFM

Każdego dnia przeżywamy wiele napięć i stresów. Czujemy się przeciążeni i osamotnieni. Bywa, że nie rozumiemy tego, co dzieje się w nas samych. Zmienność uczuć, codzienne doświadczenia, nieuporządkowana historia życia… To wszystko wpływa nie tylko...

Skomentuj artykuł

Wspólna podróż Franciszka i Bartłomieja do Nicei? Będą świętować rocznicę Soboru Nicejskiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.